Kranbod [sv]

Kranbod (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Last changed
26/02/2020 11:37:11
26/02/2020 10:37:15
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/324b30f4-3384-4277-84a7-255c51b860e4 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Kranbod
Swedish

Other name
218 Fortifikationsverket.

-Name
218
Swedish

-Source
Fortifikationsverket.
Swedish
History

När den gamla kranboden brann ner den 30 oktober var den Karlskronavarvets näst äldsta byggnad. Den uppfördes 1730 och sammanbyggdes med den gamla mastkranen från 1729 som var i bruk fram till 1870-talet. Det var denna kran som ombyggd och utbyggd var varvets enda
stora kran fram till 1806 då den stora mastkranen togs i bruk. Själva kranen revs först 1889 men kranboden stod kvar. Kranboden användes i flera år för förvaring av master segel och tågvirke för de mindre båtarna.

Swedish

Time
1730 30/10/1969

-Earliest time
1730
-Latest time
30/10/1969
-Place
Norwegian bokmål

Geodata
56.15438, 15.58603, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15438
-Longitude (Easting)
15.58603
Is part of
Reference
Varvet Runt Nr 4, 1969
Swedish