Norløff, August (1878 - 1955) [no]

Norløff, August (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk premierløytnant som i 1907 fikk permisjon til å ta tjeneste i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo. [no]
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
02/11/2020 19:45:08
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/312c559c-da04-454b-befd-c1d49feb353c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Norløff, August
Norwegian bokmål

First name
August
Norwegian bokmål

Last name
Norløff
Norwegian bokmål

Other name
Norløff-Pedersen, August [no] -

-Name
Norløff-Pedersen, August
Norwegian bokmål
Title
Premierløytnant, jurist

-Title
Premierløytnant, jurist
Norwegian bokmål
Description
Norsk premierløytnant som i 1907 fikk permisjon til å ta tjeneste i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo.
Norwegian bokmål

Birth
1878

-Time
1878
Death
1955

-Time
1955
Life role
-Life role

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk jurist (og premierløytnant) som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 9. mai 1907 som Substitute Suppléant (dommer). Han fortsatte under Belgisk Kongo. Han var i Kongo til 30. november 1909. Han reiste ut igjen 18. juni 1910 med tjeneste som Substitute Procureur (aktor) i Lusambo og returnerte til Norge 15. juli 1912. Hans tredje periode varte fra 8. oktober 1913 – returtidspunkt uvisst. Den siste gangen var han dommer i tribunalet i Léopoldville (Kinshasa). En kilde sier han var dommer i Skien før Kongo, at han muligvis var født i Sverige og virket som dommer i Kongo.

Norwegian bokmål

Related to
Hansteen, Thor (1882 - 1961) [no] utreise sammen til Kongo

-Other actor
Norwegian bokmål

-Specification
utreise sammen til Kongo
Norwegian bokmål
-Other actor
-Specification
medlem
Norwegian bokmål
Rønning, Johan Adolf (1884 - 1908) [no] etterforsket Rønnings død

-Other actor
-Specification
etterforsket Rønnings død
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
Reference
Anonym. 2019. «Brösarp, Wendes, Wavre, Shinkakasa, ALFRED och jag!», upublisert manuskript
Norwegian bokmål

Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus
Norwegian bokmål

Johnsen Rønning, Aina. 2007. «100 år siden norske jurister dro til Afrika: Mellom despoter og kannibaler». Advokatbladet, 2007.
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères, RM 281, 420, 580 N
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Håndskriftsamlingen, Oslo, Ms. fol. 2588. IV. Norske Kongoveteraners Arkiv, 1953/2/s. 2
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Håndskriftsamlingen, Oslo, Ms. fol. 2588. IV. Norske Kongoveteraners Arkiv, Korrespondanse 1/8-31/12 1948
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

«Personalia, armeen: Norløff, A.» 1907. Norsk Militært Tidsskrift 77 (2): 14.
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021038410739
-Id
021038410739
-System
DigitaltMuseum