Anderson, Ragnhild (1879 - 1952) [no]

Anderson, Ragnhild (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/02/2022 18:03:56
06/08/2022 01:21:44
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/301dc1ac-3cee-4865-af1e-f62c4890aa24 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Anderson, Ragnhild
Norwegian bokmål

First name
Ragnhild
Norwegian bokmål

Last name
Anderson
Norwegian bokmål

Alternative name
Strøm, Ragnhild
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1879

-Time
1879
Death
1952

-Time
1952
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Født 25.05.1879 i Christiania, død 08.02.1952 i Oslo. Datter av stiftamtmann Boye Christian Riis Strøm (18.6.1847-) og Bergljot Klingenberg (1850-95), g. m. hoffotograf Karl A., overtok ved hans død i 1913 firmaet han hadde startet sammen med Augusta Sand 1898.

Hun drev det inntil 1937. Da ble virksomheten overtatt av brødrene Per og Aage Brandstrup, som skulle drive videre sammen med fotograf Elling Bjørseth. Alt gikk tapt i en redselsfull brannkatastrofe i november 1938 der 29 personer omkom.

Ifølge en ikke gjenfunnet aviskilde var ikke Ragnhild fotograf, men hadde dyktige operatører og assistenter.

Virkested:
1913-1938: Oslo

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Kilder:

Aftenposten 15.02.1952
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980
Folketellingen 1910.
Upublisert materiale i Preus museum (2013)
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
FR
82

-Id
82
-System
FR
DigitaltMuseum
021036004874

-Id
021036004874
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål