Ullström, Rickard Ture (1834 - 1914) [sv]

Ullström, Rickard Ture (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Rickard Ture Ullström (1834-1914) var verksam som fotograf i Söderhamn från 1861. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
08/09/2016 11:33:53
20/08/2022 01:58:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/2ddfaf91-6235-4e81-8bc2-1f1032b4c6db | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ullström, Rickard Ture
Swedish

First name
Rikard Ture
Swedish

Last name
Ullström
Swedish

Other name
R.T. Ullström Signatur

-Name
R.T. Ullström
Swedish

-Specified
Signatur
Swedish
Description
Rickard Ture Ullström (1834-1914) var verksam som fotograf i Söderhamn från 1861.
Swedish

Birth
25/02/1834 Stockholm (Stad) [sv], , St Nicolai, Stockholms stad, Uppland [sv]
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges Släktforskarförbund

-Time
25/02/1834
-Place reference
Stockholm (Stad) [sv], , St Nicolai, Stockholms stad, Uppland [sv]

--Place
--Place (text)
St Nicolai, Stockholms stad, Uppland
Swedish
-Source
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges Släktforskarförbund
Swedish
Death
16/02/1914 , , Maria Magdalena, Stockholm stad, Uppland [sv]
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges Släktforskarförbund

-Time
16/02/1914
-Place reference
, , Maria Magdalena, Stockholm stad, Uppland [sv]

--Place (text)
Maria Magdalena, Stockholm stad, Uppland
Swedish
-Source
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges Släktforskarförbund
Swedish
Life role
Photographer Söderhamn (Stad) [sv], ,

Verksam som fotograf i Söderhamn från 1861.


-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
Söderhamn (Stad) [sv], ,

--Place
-Biography

Verksam som fotograf i Söderhamn från 1861.

Swedish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Residence
Söderhamn (Stad) [sv], ,

-Place reference
Söderhamn (Stad) [sv], ,
--Place
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Sveriges dödbok 1901-2013, Sveriges Släktforskarförbund
Swedish

DigitaltMuseum
021036972838
-Id
021036972838
-System
DigitaltMuseum