Åkerström, CajsaStina (1967 - ) [sv] Place holder

Åkerström, CajsaStina (swedish)

Arkeologer, museifolk och kulturmiljöarbetare (Sverige) (Externa data) [sv]

Description
CajsaStina Åkerström, född 1967, är sångerska och låtskrivare. Hon framträdde tidigt tillsammans med fadern, Fred Åkerström, men avbröt vid dennas död 1985 sin musikaliska karriär och utbildade sig till arkeolog. Den musikaliska karriären återupptogs 1991 och skivdebuterade med eget material 1994. [sv]
Contact information
Ulf Bodin, KulturIT: kulturnav@kulturit.no [sv]
Last changed
05/06/2019 15:25:40
Published
Status

URI
http://data.arkeologi.org/2d03a738-2e27-4d76-8319-dd89a468cbfd
Name
Åkerström, CajsaStina
Swedish

First name
CajsaStina
Swedish

Last name
Åkerström
Swedish

Alternative name
Åkerström, Cajsa Stina
Swedish

Åkerström, Cajsa-Stina
Swedish

Description
CajsaStina Åkerström, född 1967, är sångerska och låtskrivare. Hon framträdde tidigt tillsammans med fadern, Fred Åkerström, men avbröt vid dennas död 1985 sin musikaliska karriär och utbildade sig till arkeolog. Den musikaliska karriären återupptogs 1991 och skivdebuterade med eget material 1994.
Swedish

Birth
1967

-Time
1967
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Occupation
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish