Andersson, Lilly Kristina Maria (1886 - 1977) [sv]

Andersson, Lilly Kristina Maria (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
17/03/2020 13:49:03
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/2b2554e2-0607-4f3e-8154-01b72e9ce275 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Lilly Kristina Maria
Swedish

First name
Lilly Kristina Maria
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Other name
Enge, Lilly Kristina Maria [sv] - Namn som gift [sv]

-Name
Enge, Lilly Kristina Maria
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Birth
03/04/1886 , , Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Time
03/04/1886
-Place reference
, , Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Death
14/12/1977 , , Södra Slottsgatan 14, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

-Time
14/12/1977
-Place reference
, , Södra Slottsgatan 14, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
--Place (text)
Södra Slottsgatan 14, Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

År 1919 var Andersson anställd hos Elsa Joelsson, Götgatan 71.

Swedish

Occupation
Photographer , , Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]
Verksam som fotograf i Gävle vid folkräkningen 1910.

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
, , Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland [sv]

--Place (text)
Gävle, Gävle kommun, Gävleborgs län, Gästrikland
Swedish
-Description
Verksam som fotograf i Gävle vid folkräkningen 1910.
Swedish
Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Östgötagatan 93, Stockholms stad [sv] 1919 1919
ca 1919- 1919

-Place reference
, , Östgötagatan 93, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Östgötagatan 93, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1919 1919

--Earliest time
1919
--Latest time
1919
-Dating comment
ca 1919- 1919
Swedish
, , Skomakaregatan 3, Stockholms stad [sv] 1920

-Place reference
, , Skomakaregatan 3, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Skomakaregatan 3, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1920
--Earliest time
1920
, , Skärgårdsgatan 2; Köpmangatan 3; Kindstugatan 4 , Stockholms stad [sv] 1921 1923

-Place reference
, , Skärgårdsgatan 2; Köpmangatan 3; Kindstugatan 4 , Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Skärgårdsgatan 2; Köpmangatan 3; Kindstugatan 4 , Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1921 1923
--Earliest time
1921
--Latest time
1923
Reference
Riksarkivet / Sök i arkiven / Digitala forskarsalen / Person
Swedish

Rotemansarkivet, SAK och SSA.
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017 Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
6547

-Id
6547
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591503

-Id
021035591503
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish