Åkerrén, Brita (1926 - ) [sv]

Åkerrén, Brita (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Brita Åkerrén, född 1926. Aktiv styrelsemedlem för Etnografiska museets Vänner. Gift med Bo 1953. De var på Filipinnerna 1978. Dotter till John Sjunneson och Elsa Ericson. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/02/2018 14:48:13
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/281ef114-5fc2-4cec-941d-867a2cb89f5f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Åkerrén, Brita
Swedish

First name
Brita
Swedish

Last name
Åkerrén
Swedish

Alternative name
Sjunneson, Brita.
Swedish

Description
Brita Åkerrén, född 1926. Aktiv styrelsemedlem för Etnografiska museets Vänner. Gift med Bo 1953. De var på Filipinnerna 1978. Dotter till John Sjunneson och Elsa Ericson.
Swedish

Birth
1926

-Time
1926
Biography

Brita Åkerrén, född 1926. Aktiv styrelsemedlem för Etnografiska museets Vänner. Gift med Bo 1953. De var på Filipinnerna 1978. Dotter till John Sjunneson och Elsa Ericson.

Swedish

Activity
Filippinerna

-Place reference
Filippinerna

--Place (text)
Filippinerna
Swedish
Alternative id
Carlotta-SMVK: 1058521

-Id
1058521
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum: 021037462398

-Id
021037462398
-System
DigitaltMuseum