Description
Ella Malaise (född Söderhell), född 23 november 1890 , Gävle, Gävleborg, död 1975, fru till René Malaise. De vistades i Burma och gjorde där insamlingar. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
02/06/2021 09:27:50
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/26cf0d63-7da9-46fd-b578-c8b9b31ff3d7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Malaise, Ebba
Swedish

First name
Ebba
Swedish

Last name
Malaise
Swedish

Alternative name
Söderhell, Ebba Sofia Laurentia
Swedish

Title
lärarinna

-Title
lärarinna
Swedish
Description
Ella Malaise (född Söderhell), född 23 november 1890 , Gävle, Gävleborg, död 1975, fru till René Malaise. De vistades i Burma och gjorde där insamlingar.
Swedish

Birth
23/11/1890

-Time
23/11/1890
Death
1975

-Time
1975
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Ella Malaise (född Söderhell), född 23 november 1890 , Gävle, Gävleborg, död 1975, fru till René Malaise. De vistades i Burma och gjorde där insamlingar.

Swedish

Activity
, , Indien [sv]

-Place reference
, , Indien [sv]
--Place (text)
Indien
Swedish
Residence
, , Gävle [sv]

-Place reference
, , Gävle [sv]
--Place (text)
Gävle
Swedish
Carlotta-SMVK
3248258

-Id
3248258
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461741
-Id
021037461741
-System
DigitaltMuseum