Olofsson, Lennart (1932 - 2020) [sv]

Other languages: Olofsson, Lennart (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
Last changed
19/03/2024 21:52:59
25/05/2024 02:31:48
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/24ec100a-8fec-4812-9232-f4925f5745cf | RDF/XML | JSON-LD
Name
Olofsson, Lennart
Swedish

First name
Lennart
Swedish

Last name
Olofsson
Swedish

Other name
Foto-kalle [sv] - Nickname

-Name
Foto-kalle
Swedish

-Name type
English

Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk
Title
Pressfotograf 1950 1956

-Title
Pressfotograf
Swedish

-Timespan
1950 1956
--Earliest time
1950
--Latest time
1956
Birth
1932

-Time
1932
Death
2020

-Time
2020
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Lennart ”Foto-Kalle” Olofsson (1932 – 2020) blev troligen Gävles första fast anställda pressfotograf när han började på Norrlands-Posten 1950. När Norrlands-Posten lades ner 1956 fortsatte Lennart Olofsson som frilansande fotograf med uppdrag för bland annat Gefle Dagblad, Arbetarbladet och Aftonbladet. Som ”frilansare” hade han Aftonbladets redaktion i Gävle som sin arbetsplats och han gjorde många uppdrag i Gästrikland och Hälsingland tillsammans med reportern Sven-Oskar Ruhmén. Vanliga fotouppdrag var sport, olyckor och brott samt artistuppträdden i exempelvis Furuvik eller på Folkets park.

Swedish

Occupation
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Reference
Arkivmaterial från Arkiv Gävleborg.
Swedish

-Text
Arkiv Gävleborg databas - arkivbildare.
Swedish
DigitaltMuseum
0210311784740
-Id
0210311784740
-System
DigitaltMuseum