Description
AGDA
ex britisk fullrigger WAI-TANGI
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1874
Byggested: Sunderland, England
Verft: John Blumer & Co.
Byggenr: 33
Endelig skjebne: 13/1 Stettin - Rio de Janeiro, stykkgods. Strandet, vrak 1913 21/1 (12 omkommet) på Leman & Owers Bank, Nordsjøen [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
23/11/2016 15:51:16
14/09/2019 04:56:15
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/22a0e660-285b-4a06-9f4a-a8d9c7df7f80 | RDF/XML | JSON-LD
Name
AGDA
Norwegian bokmål

Other name
WAI-TANGI (fullrigger) britisk

-Name
WAI-TANGI (fullrigger)
Norwegian bokmål

-Specified
britisk
Norwegian bokmål

Description
AGDA
ex britisk fullrigger WAI-TANGI
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1874
Byggested: Sunderland, England
Verft: John Blumer & Co.
Byggenr: 33
Endelig skjebne: 13/1 Stettin - Rio de Janeiro, stykkgods. Strandet, vrak 1913 21/1 (12 omkommet) på Leman & Owers Bank, Nordsjøen
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Jern/stål
Tonnasje:
1161 brt
1028 netto
Mål: 222,0 - 35,1 - 20,5
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:

Arendal 1900-12
Lillesand 1912-13*

Farter:

Scandinavia Australia fartKornfart fra Australia

Skipsfører:

L. C. Wagle 1900-04
O. A. Olsen 1904-07, 1908-09
S. M. Andersen 1907-08
H. Gerner 1909-11
N. R. Nielsen 1911-13
J. A. Sørensen 1912-
Sørensen-Lofthus 1913-13 (+)

Eier:

Jacob Wagle 1900-04
Johan Kløcker 1904-08 (A/S Agda)
Grefstad & Herlofson 1908-12 (A/S Agda)
Knutsen & Birkenes 1912-13

Andre opplysninger:

*Tilf. 14.5.1997 AJ/: Eiere: 1905-10 Johan Kløcker (A/S Agda), Arendal, 1911-13 Grefstad & Herlofson (A/S Agda), Arendal. Kilde: Brev fra Toralf Nilsen 4.5.1997 (stemmer også med Museet seilskuteregister på kort og DnV Register.

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 1161 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
1161
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 1028 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
1028
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 222,0 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
222,0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 35,1 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
35,1
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 20,5 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
20,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Built
1874 Sunderland, England @ John Blumer & Co.
1874

-Timespan
1874

--Earliest time
1874
-Dating comment
1874
Norwegian bokmål

-Place reference
Sunderland, England @ John Blumer & Co.

--Place (text)
Sunderland, England @ John Blumer & Co.
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Alternative id
DigitaltMuseum: 021176789541

-Id
021176789541
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål