Knudsen, Gunnar (1848 - 1928) [no]

Knudsen, Gunnar (norwegian bokmål)

Statsminstre (Riksarkivet) [no]

Description
Født i Stokken (Arendal) 19. september 1848, sønn av skipsreder og skipsbygger Christen Knudsen (1813-1888) og Guro (Gurine) Aadnesdatter (1808-1900).
Gift 1. juli 1880 med Anna Sofie Cappelen (1854-1915), datter av bankadministrator og overrettssakfører Erik Johan Cappelen (1828-1881) og Maren Dorothea Blehr (1830-1886).
Død på Borgestad i Gjerpen (Skien) 1. desember 1928. Gravlagt på Borgestad kirkegård.
Gunnar (Aanon Gunerius) Knudsen var skipsreder og politiker. [no]
Life role
Dataset owner
Riksarkivet (Arkiv) [no] owns the information on this page
Contact information
olemyh@arkivverket.no [no]
Last changed
15/01/2021 12:47:48
01/10/2022 05:28:50
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1bc2e14b-8380-4aad-9296-23b245413cbc | RDF/XML | JSON-LD
Name
Knudsen, Gunnar
Norwegian bokmål

First name
Gunnar
Norwegian bokmål

Middle name
(Aanon Gunerius)
Norwegian bokmål

Last name
Knudsen
Norwegian bokmål

Title
Statsminister (1908-1910), (1913-1920)

-Title
Statsminister (1908-1910), (1913-1920)
Norwegian bokmål
Description
Født i Stokken (Arendal) 19. september 1848, sønn av skipsreder og skipsbygger Christen Knudsen (1813-1888) og Guro (Gurine) Aadnesdatter (1808-1900).
Gift 1. juli 1880 med Anna Sofie Cappelen (1854-1915), datter av bankadministrator og overrettssakfører Erik Johan Cappelen (1828-1881) og Maren Dorothea Blehr (1830-1886).
Død på Borgestad i Gjerpen (Skien) 1. desember 1928. Gravlagt på Borgestad kirkegård.
Gunnar (Aanon Gunerius) Knudsen var skipsreder og politiker.
Norwegian bokmål

Store norske leksikon

Birth
19/09/1848 Arendal (Kommune) [no], Saltrød [no],

-Time
19/09/1848
-Place reference
Arendal (Kommune) [no], Saltrød [no],
--Place
Norwegian bokmål

--Specified
Saltrød
Norwegian bokmål
Death
01/12/1928 Skien (By) [no], Gjerpen [no],

-Time
01/12/1928
-Place reference
Skien (By) [no], Gjerpen [no],
--Place
Norwegian bokmål

--Specified
Gjerpen
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Statsminister 1908-1910 og 1913-1920.
Statsråd 24. desember 1901- 21. april 1902, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm.
Statsråd 21. april 1902-22. oktober 1903, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm. Fungerende sjef for Landbruksdepartementet og Revisjonsdepartementet mars 1903, sjef for Landbruksdepartementet og Finansdepartementet juni 1903.
Statsråd 11. mars-31. oktober 1905, sjef for Finansdepartementet og Revisjonsdepartementet.
Statsminister 19. mars 1908-2. februar 1910, også sjef for Finansdepartementet og Revisjonsdepartementet.
Statsminister 31. januar 1913-21. juni 1920, også sjef for Landbruksdepartementet og Revisjonsdepartementet. Også sjef for Landbruksdepartementet 1. juli 1918, også sjef for Finansdepartementet 12. desember 1919.

Norwegian bokmål

-Other actor
Norwegian bokmål
Reference
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021035728723
-Id
021035728723
-System
DigitaltMuseum