Beraún Araníbar, José (1954 - ) [sv]

Beraún Araníbar, José (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
José Beraún Araníbar, född 1954, ambassadör för Peru i Sverige sedan 2013. Han har en kandidatexamen i internationella relationer. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:27:11
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1ba33461-5de4-4347-a1e7-64b13343a7f5 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Beraún Araníbar, José
Swedish

First name
José
Swedish

Last name
Beraún, Araníbar
Swedish

Alternative name
Aranibar, Beraun
Swedish

Title
ambassadör

-Title
ambassadör
Swedish

Description
José Beraún Araníbar, född 1954, ambassadör för Peru i Sverige sedan 2013. Han har en kandidatexamen i internationella relationer.
Swedish

Birth
1954

-Time
1954
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian


Biography

José Beraún Araníbar, född 1954, ambassadör för Peru i Sverige sedan 2013. Han har en kandidatexamen i internationella relationer. Han har en lång karriär inom utrikesministeriet, där han började redan 1971 som administrativ tjänsteman och har därefter tjänstgjort i bl.a. Italien, Vatikanen, Bolivia och Danmark. Ambassadör Beraún har under de senaste åren innehaft följande befattningar: 2012 - Vice utrikesminister, 2010 - 2012 Enhetschef i utrikesministeriet med ansvar för Afrika, Mellanöstern och Gulf-länderna, 2005 - Ambassadör i Algeriet, Tunisien och Libyen. (www.regeringen.se, 2013-12-10)

Swedish

Activity
Peru

-Place reference
Peru

--Place (text)
Peru
Swedish
Alternative id
Carlotta-SMVK: 3247576

-Id
3247576
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum: 021037460947

-Id
021037460947
-System
DigitaltMuseum