Bergner-Alm, Signe (1881 - 1945) [sv]

Bergner-Alm, Signe (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Signe Bergner-Alm, född 12 januari 1881, död 15 oktober 1945, svensk entreprenör. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
24/02/2022 16:20:48
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1b445747-16b0-434c-9cab-03746fef43f2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bergner-Alm, Signe
Swedish

First name
Signe
Swedish

Last name
Bergner-Alm
Swedish

Other name
Andersson, Signe

-Name
Andersson, Signe
Swedish
Bergner-Theorin, Signe

-Name
Bergner-Theorin, Signe
Swedish
Gimbel, Signe

-Name
Gimbel, Signe
Swedish
Title
Entreprenör

-Title
Entreprenör
Swedish
Description
Signe Bergner-Alm, född 12 januari 1881, död 15 oktober 1945, svensk entreprenör.
Swedish

Birth
12/01/1881

-Time
12/01/1881
Death
15/10/1945

-Time
15/10/1945
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian




Norwegian nynorsk

Biography

Signe Bergner-Alm, född 12 januari 1881, Sveg, död 15 oktober 1945, svensk entreprenör. Dotter till Alphons Theorin och Polly Tahlbitzer (född Culmsée). Signe Bergner blev adopterad som barn av prästparet Bergner och växte först upp i Lillhärdal och senare i Arnäs strax utanför Örnsköldsvik. Hon kom till Kina genom att hennes f.d. make (arkeologen Johan Gunnar Andersson) blev sjuk och sände bud efter henne. När han tillfrisknande skilde sig paret, men Signe Bergner-Alm fortsatte att bo och arbeta i Kina en tid. Hon var i Kina under åren 1916-1923. Under tiden köpte hon föremål som hon exporterade till Sverige och sålde i en butik hon öppnat i Stockholm. Hon samlade samtidigt på föremål till sitt hem Siljansgården i Tällberg där hon planerade en kursgård. Hon hade ytterligare två äktenskap efter Andersson, Carl Wilhelm Gimbel och Harald Alm. Hon dog på Lasarettet i Falun den 15/10 1945 efter en tids sjukdom i hemmet Siljansgården i Tällberg. Tillsammans med Gunnar Andersson fick de en dotter, Lillan.

Swedish

Related to
Tahlbitzer Drachmann, Agnes Gerda (1877 - 1913) [no] Halvsøstre Halvsyster [Swedish]

-Other actor
-Specification
Halvsøstre
Norwegian bokmål

Halvsyster
Swedish
Reference
Sveriges dödsbok 1860-2016
Swedish

Web reference
-Text
Signe Bergner Theorin på Geni.com
Swedish
-Text
Signe Bergner (Facebook, skapad av Ragnar Ahlström Söderling)
Swedish
Carlotta-SMVK
1471789

-Id
1471789
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021038380524
-Id
021038380524
-System
DigitaltMuseum