Pettersson, Wilhelm (1868 - 1891) [sv]

Pettersson, Wilhelm (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Wilhelm Pettersson, född 1868, Ryda, Västergötland, död 1891, Kamerun. Han var verksam i Kamerun (ca 1890) och var Kitta-faktoriets föreståndare. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
29/01/2018 07:47:31
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1a58b4f8-9772-499f-951d-40b71129d23d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Pettersson, Wilhelm
Swedish

First name
Wilhelm
Swedish

Alternative name
Petterson, Vilhelm
Swedish

Title
föreståndare

-Title
föreståndare
Swedish
Description
Wilhelm Pettersson, född 1868, Ryda, Västergötland, död 1891, Kamerun. Han var verksam i Kamerun (ca 1890) och var Kitta-faktoriets föreståndare.
Swedish

Birth
1868

-Time
1868
Death
24/12/1891

-Time
24/12/1891
Biography

Wilhelm Pettersson, född 1868, Ryda, Västergötland, död 1891, Kamerun. Han var verksam i Kamerun (ca 1890) och var Kitta-faktoriets föreståndare. Son till inspektorern Johan Pettersson och Karin Svensson, bror till Knut. (Skara högre allm. läroverks lärjungar, Åren 1870-1910, s. 101). Enligt muntlig uppgift från släkting hette föräldrarna John och Cajsa.

Swedish

Activity
, , Kamerun [sv]

-Place reference
, , Kamerun [sv]
--Place (text)
Kamerun
Swedish
Carlotta-SMVK
2243466

-Id
2243466
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461931
-Id
021037461931
-System
DigitaltMuseum