Byqvist, Ester (1883 - 1954) [sv]

Byqvist, Ester (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Ester Byqvist (1883-1954) var verksam som fotograf i Karlsborg i Västergötland, där hon etablerade fotograffirma Ester Byqvist den 15 maj 1904. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
02/02/2021 13:30:56
06/08/2022 01:59:48
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/17b3c5c1-4dc5-4329-9ffa-2310d3814d0f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Byqvist, Ester
Swedish

First name
Ester Sofia
Swedish

Last name
Byqvist
Swedish

Alternative name
Byquist, Ester Sofia
Swedish

Other name
Berndtsson, Ester Sofia Namn som gift

-Name
Berndtsson, Ester Sofia
Swedish

-Specified
Namn som gift
Swedish
Description
Ester Byqvist (1883-1954) var verksam som fotograf i Karlsborg i Västergötland, där hon etablerade fotograffirma Ester Byqvist den 15 maj 1904.
Swedish

Birth
07/10/1883 , , Kumla, Kumla kommun, Örebro län, Närke [sv]

-Time
07/10/1883
-Place reference
, , Kumla, Kumla kommun, Örebro län, Närke [sv]
--Place (text)
Kumla, Kumla kommun, Örebro län, Närke
Swedish
Death
22/12/1954 , Kungsgatan 12 [sv], Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]

-Time
22/12/1954
-Place reference
, Kungsgatan 12 [sv], Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]
--Specified
Kungsgatan 12
Swedish

--Place (text)
Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Ester Byqvist (1883-1954) var verksam som fotograf i Karlsborg i Västergötland, där hon etablerade fotograffirma Ester Byqvist den 15 maj 1904.

Swedish

-Other actor
Occupation
Photographer , , Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland [sv]
--Place (text)
Karlsborg, Karlsborgs kommun, Västra Götalands län, Västergötland
Swedish
Photographer , , Karlsborgs kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Karlsborgs kommun [sv]
--Place (text)
Karlsborgs kommun
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Förteckning över Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4721

-Id
4721
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591893

-Id
021035591893
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Karlsborg daterade foton från 1909, 1912.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish