Wirén, Per-Olof (1868 - 1940) [sv]

Wirén, Per-Olof (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Per-Olof Wirén, född 16 februari 1868 i Gammelstilla (Sveriges dödbok 1947-2006), död 18 april 1940, missionär, verksam i Kongofristaten 1892-1907. Gift med Elna, född Englén. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:56:27
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/175cd459-7cb6-4ee7-912e-4e293fd11ab3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Wirén, Per-Olof
Swedish

First name
Per-Olof Olof P.O.
Swedish

Last name
Wirén
Swedish

Alternative name
P. O. Wirén
Swedish

Title
fotograf

-Title
fotograf
Swedish
missionär

-Title
missionär
Swedish
Description
Per-Olof Wirén, född 16 februari 1868 i Gammelstilla (Sveriges dödbok 1947-2006), död 18 april 1940, missionär, verksam i Kongofristaten 1892-1907. Gift med Elna, född Englén.
Swedish

Birth
16/02/1868

-Time
16/02/1868
Death
18/04/1940

-Time
18/04/1940
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Per-Olof Wirén, född 16 februari 1868 i Gammelstilla (Sveriges dödbok 1947-2006), död 18 april 1940, missionär, verksam i Kongofristaten 1892-1907. Gift med Elna, född Englén. De fick sex barn mellan 1899-1915. Per-Olof reste till Kongo första gången i december 1892-1896 och hjälpte då till som arbetare med att bygga missionsstationer, bland annat i Diadia och Kinkenge. Han återvände sedan till Sverige och föreläste och visade bilder. Han gick i missionsskolan i Stockholm i slutet av 1800-talet. Han gifte sig med Elna 11 juli 1898 och de reste till Kongo 27 juli samma år. År 1906 blev Per-Olof föreståndare för missionsstationen i Kingoyi. Efter hemkomsten bodde de i Hammarby. (www.nacksta.com/Wiren_artikel3.pdf, 2013-06-17)

Swedish

Activity
Kongo-Kinshasa

-Place reference
Kongo-Kinshasa
--Place (text)
Kongo-Kinshasa
Swedish
Residence
Gästrikland, Torsåkers socken, Sverige, Afrika

-Place reference
Gästrikland, Torsåkers socken, Sverige, Afrika
--Place (text)
Gästrikland, Torsåkers socken, Sverige, Afrika
Swedish
Carlotta-SMVK
1185535

-Id
1185535
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037462361
-Id
021037462361
-System
DigitaltMuseum