Gardsten, Karl Johan August (1873 - 1928) [sv]

Gardsten, Karl Johan August (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Karl Johan August Gardsten (1873-1928) var Gotlands äldste och mest välkände fotograf. Han övertog fotograf N.J.A Lagergrens ateljé, men flyttade sedan sin affärsverksamhet till Adelsgatan i Visby. Firma K.J.A. Gardsten etablerades den 1 maj 1900. Filialer fanns i Roma och Visborgsslätt. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/02/2018 09:21:06
24/08/2019 01:58:26
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/17195009-2ae8-4d9b-a494-cfd35b3bae97 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Gardsten, Karl Johan August
Swedish

First name
Karl Johan August
Swedish

Last name
Gardsten
Swedish

Alternative name
Gardstedt, Karl Johan August
Swedish

Gardsten, K. J. A.
Swedish

Description
Karl Johan August Gardsten (1873-1928) var Gotlands äldste och mest välkände fotograf. Han övertog fotograf N.J.A Lagergrens ateljé, men flyttade sedan sin affärsverksamhet till Adelsgatan i Visby. Firma K.J.A. Gardsten etablerades den 1 maj 1900. Filialer fanns i Roma och Visborgsslätt.
Swedish

Birth
06.01.1873 Sanda, Gotlands län

-Time
06.01.1873
-Place reference
Sanda, Gotlands län

--Place (text)
Sanda, Gotlands län
Swedish
Death
31.12.1928

-Time
31.12.1928
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Karl Johan August Gardsten (1873-1928) var Gotlands äldste och mest välkände fotograf. Han övertog fotograf N.J.A Lagergrens ateljé, men flyttade sedan sin affärsverksamhet till Adelsgatan i Visby. Firma K.J.A. Gardsten etablerades den 1 maj 1900. Filialer fanns i Roma och Visborgsslätt.

Swedish

Occupation
Photographer Filial: Roma station, Roma, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Filial: Roma station, Roma, Gotlands län

--Place (text)
Filial: Roma station, Roma, Gotlands län
Swedish
Photographer Adelsgatan 32, Visby stad, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Adelsgatan 32, Visby stad, Gotlands län

--Place (text)
Adelsgatan 32, Visby stad, Gotlands län
Swedish
Photographer Adelsgatan 40 (f.d. Laura Stenman), Visby stad, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Adelsgatan 40 (f.d. Laura Stenman), Visby stad, Gotlands län

--Place (text)
Adelsgatan 40 (f.d. Laura Stenman), Visby stad, Gotlands län
Swedish
Photographer Filial: Visborgs slätt, Visby stad, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Filial: Visborgs slätt, Visby stad, Gotlands län

--Place (text)
Filial: Visborgs slätt, Visby stad, Gotlands län
Swedish
Photographer Skeppargatan 28 (f.d. Lagergren), Visby stad, Gotlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Skeppargatan 28 (f.d. Lagergren), Visby stad, Gotlands län

--Place (text)
Skeppargatan 28 (f.d. Lagergren), Visby stad, Gotlands län
Swedish
Residence
Visby stad, Gotlands län 1898

-Place reference
Visby stad, Gotlands län

--Place (text)
Visby stad, Gotlands län
Swedish
-Timespan
1898

--Earliest time
1898
Has works/objects at
-Organization/collection
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 217, januari 1929
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges fotografer. 1911
Swedish
Alternative id
NFR: 4406

-Id
4406
-System
NFR
DigitaltMuseum: 021035592373

-Id
021035592373
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons fotografregister: I Porträttfynd finns fotografier från Visby, Roma station och Visborgs slätt från perioden 1907-1921 identifierade.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish