Forsbäck, Per Johan (1841 - 1925) [sv]

Forsbäck, Per Johan (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Per Johan Forsbäck (1841-1925) föddes på nyodlingen Lundbacka i byn Löten i Skog socken. Forsbäck var en av fotopionjärerna i Hälsingland och tog sitt första kända fotografi (självportätt) 1864.
Firma P.J. Forsbäck etablerades 1865 i Stråtjära (Lundbacka), Skogs socken i Hälsingland. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
03/05/2017 09:45:52
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/167e923e-6d81-4267-9d74-95be5c03714a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Forsbäck, Per Johan
Swedish

First name
Per Johan
Swedish

Last name
Forsbäck
Swedish

Alternative name
Forsbäck, P. J.
Swedish

Description
Per Johan Forsbäck (1841-1925) föddes på nyodlingen Lundbacka i byn Löten i Skog socken. Forsbäck var en av fotopionjärerna i Hälsingland och tog sitt första kända fotografi (självportätt) 1864.
Firma P.J. Forsbäck etablerades 1865 i Stråtjära (Lundbacka), Skogs socken i Hälsingland.
Swedish

Birth
24/09/1841 Löten, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län

-Time
24/09/1841
-Place reference
Löten, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
--Place (text)
Löten, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
Swedish
Death
20/07/1925 Löten S.3, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län

-Time
20/07/1925
-Place reference
Löten S.3, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
--Place (text)
Löten S.3, Skogs församling, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Per Johan Forsbäck (1841-1925) föddes på nyodlingen Lundbacka i byn Löten i Skog socken. Forsbäck var en av fotopionjärerna i Hälsingland och tog sitt första kända fotografi (självportätt) 1864. Han fortsatte att fotografera i Skog med omnejd (konfirmandgrupper, bröllopsfester, ortsbefolkning, badgäster och de natursköna omgivningarna) fram till han gick bort 1925.
Firma P.J. Forsbäck etablerades 1865 i Stråtjära (Lundbacka), Skogs socken i Hälsingland.
Över tretusen bilder från Forsbäcks kamera finns bevarade, varav två hundra på Länsmuseet Gävleborg.

Swedish

Occupation
Photographer Stråtjära, Skogs socken, Söderhamns kommun, Gävleborgs län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stråtjära, Skogs socken, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
--Place (text)
Stråtjära, Skogs socken, Söderhamns kommun, Gävleborgs län
Swedish
Residence
Skogs församling, Gävleborgs län

-Place reference
Skogs församling, Gävleborgs län
--Place (text)
Skogs församling, Gävleborgs län
Swedish
Has works/objects at
-Organization/collection
-Organization/collection
Reference
Forsling, Svenning. "Fotograf Per Johan Forsbäck i Skog (1841-1925)". Alir anor nr 4:2004 (medlemsblad för Forskarföreningen Alir i Söderhamn).
Swedish

Förteckning över Sveriges fotografer. 1899 och 1911
Swedish

Sveriges befolkning 1890 och 1900
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4400

-Id
4400
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592316

-Id
021035592316
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografi fårn Stråtjära från 1876 identifierat.Fotografen finns representerad i Kungl. bibliotekets porträttfotografregister.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish