Dataset owner
Contact information
Knud.Weber@maritima.se [sv]
Last changed
22/11/2018 15:17:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1517236f-d54d-4abe-98b0-7adbe2c684b3 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bataljon af Trolle
Swedish

Alternative name
Kongl Carlskrona artillerikår
Swedish

Kustartilleriets kaserner
Swedish

Kustartilleriets kaserngård
Swedish

Time
01.10.1895

-Earliest time
01.10.1895
-Place
Norwegian bokmål

Geodata
56.15771, 15.5887, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.15771
-Longitude (Easting)
15.5887
Reference
"Förläggningsplatserna" i Marinmuseum årsbok 2002, "Kungliga Karlskrona kustartilleriregemente KA 2 : 1/1 1902 - 31/10 2000" / [redaktör: Olle Melin ; bilder: Erling Klintefors ], S. 105ff.
Swedish