Bäck, Eva (1891 - 1960) [sv]

Bäck, Eva (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Eva Bäck var verksam som fotografbiträde och porträttfotograf i Åtvidaberg fram till 1922. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:54:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/132e4376-8ad2-4e91-9e4f-aa730a203e4e | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bäck, Eva
Swedish

First name
Eva
Swedish

Middle name
Maria
Swedish

Last name
Bäck
Swedish

Alternative name
Lundqvist, Eva
Swedish

Description
Eva Bäck var verksam som fotografbiträde och porträttfotograf i Åtvidaberg fram till 1922.
Swedish

Birth
28/08/1891 , , Filipstad, Värmlands län [sv]

-Time
28/08/1891
-Place reference
, , Filipstad, Värmlands län [sv]
--Place (text)
Filipstad, Värmlands län
Swedish
Death
10/03/1960

-Time
10/03/1960
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Eva Bäck inflyttade som fotografbiträde från Filipstad till Åtvidaberg i augusti månad 1912. Hon tog tjänst hos fotografen Johan Emanuel Thorin.

Enligt notering i Åtvids kyrkoarkiv startade hon egen 'fotografaffär' den 24 augusti 1917. Den 1 september samma år står hon angiven som flyttad till kvarteret Trekantens tomt nr 7, vilket får förmodas även vara platsen för hennes 'affär'.

Efter giftermål och familjebildning tycks hon ha slutat som fotograf omkring 1922. En notering i kyrkoarkiven anger att fotografen Oskar Einar Ekström 'Den 9/7 1922 övertagit fru Eva Lundqvist f. Bäcks fotografaffär'.

Swedish

Occupation
Photographer 1917 1922 , , Kvarteret Trekanten nr 7, Åtvidaberg, Åtvids församling, Åtvidabergs kommun, Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1917 1922

--Earliest time
1917
--Latest time
1922
-Place reference
, , Kvarteret Trekanten nr 7, Åtvidaberg, Åtvids församling, Åtvidabergs kommun, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Kvarteret Trekanten nr 7, Åtvidaberg, Åtvids församling, Åtvidabergs kommun, Östergötlands län
Swedish
Residence
, , Gustaf Adolfsgatan 1, Linköpings stad, Östergötlands län [sv]

-Place reference
, , Gustaf Adolfsgatan 1, Linköpings stad, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Gustaf Adolfsgatan 1, Linköpings stad, Östergötlands län
Swedish
Reference
Bernhard Johanssons fotografregister
Swedish

Kyrkoarkiv över Åtvids församling
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

NFR
6832

-Id
6832
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035816530

-Id
021035816530
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons fotografregister: Åtvidaberg daterade foton från 1917-1921.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish