Quist, Ludvig (1833 - 1924) [sv]

Other languages: Quist, Ludvig (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:59:17
18/05/2024 02:32:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/1323e662-a0d5-4368-a2e9-1dcbdeb8e41c | RDF/XML | JSON-LD
Name
Quist, Ludvig
Swedish

First name
Peter Ludvig
Swedish

Last name
Quist
Swedish

Alternative name
Quist. P. L.
Swedish

Qvist, Ludvig
Swedish

Birth
29/07/1833 Malmö Sankt Petri församling (Församling) [sv], , Malmö kommun, Skåne län, Skåne [sv],

-Time
29/07/1833
-Place reference
Malmö Sankt Petri församling (Församling) [sv], , Malmö kommun, Skåne län, Skåne [sv],
--Place (text)
Malmö kommun, Skåne län, Skåne
Swedish
Death
25/03/1924 Ösmo församling (Församling) [sv], Muskösund [sv], Nynäshamns kommun, Stockholms län, Södermanland [sv],

-Time
25/03/1924
-Place reference
Ösmo församling (Församling) [sv], Muskösund [sv], Nynäshamns kommun, Stockholms län, Södermanland [sv],
--Specified
Muskösund
Swedish

--Place (text)
Nynäshamns kommun, Stockholms län, Södermanland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Lithuanian

Dutch

Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Norwegian nynorsk

Biography

Ludvig Quist (1833-1924). Hovfotograf.

Född i Malmö, arbetade som skrivbiträde vid Malmöhus slott
1849-52 och därefter några år på ett häradsskrivarkontor. 1856 reste han till
sin halvbror, den kände fotografen C. G. V. Carleman, och arbetade hos denne
till 1858 då han inledde ett samarbete med Wilhelm Abraham Eurenius. 1892 upphörde han
med sin fotografiska verksamhet och flyttade till sin son som var präst på
Värmdö, och flyttade senare med denne till Ösmo.

Från 1858 var Ludvig Quist kompanjon med Wilhelm Abraham Eurenius,
Hovfotografer, Regeringsgatan 18. Innehavare Wilhelm Abraham Eurenius
och Ludvig Quist. Deras ateljé var bland de första svenska professionella
fotograferna i Stockholm. Prisbelönta i Dublin 1865 och Paris 1867.
Var verksamma ännu 1876.

Swedish

-Specification
Halvbror.
Swedish
-Specification
Kompanjon.
Swedish
Reference
Förteckning över Sveriges fotografer
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Nationalencyklopedin, Ludvig Quist. http://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/lång/ludvig-quist (hämtad 2018-12-04)
Swedish
NFR
4497

-Id
4497
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035593418

-Id
021035593418
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish