Benkow, Moses (1892 - 1952) [sv]

Benkow, Moses (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
23/02/2015 10:51:53
06/08/2022 01:59:18
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/129ece27-de3c-476c-9da0-f275bd9d4041 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Benkow, Moses
Swedish

First name
Moses
Swedish

Last name
Benkow
Swedish

Alternative name
Benkowitz
Swedish

Benkowitz, Moisé
Swedish

Birth
19/05/1892 , , Grodno, Ryssland# [sv]

-Time
19/05/1892
-Place reference
, , Grodno, Ryssland# [sv]
--Place (text)
Grodno, Ryssland#
Swedish
Death
06/09/1952 , , Stockholms kommun, Stockholms län [sv]

-Time
06/09/1952
-Place reference
, , Stockholms kommun, Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms kommun, Stockholms län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

1892 Född i Grodno, Ryssland

1914 Fadern flyttade sin ateljé till Stockholm från Göteborg

1924 Övertog faderns ateljé

1938 Hovfotograf

1952 Död

Benkowitz var innehavare av ateljé Benkow.

Swedish

-Other actor
-Other actor
Occupation
Photographer , , Stockholms kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Stockholms kommun [sv]
--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
Photographer 1906 , , Göteborgs kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1906

--Earliest time
1906
-Place reference
, , Göteborgs kommun [sv]
--Place (text)
Göteborgs kommun
Swedish
Residence
, , Stockholms län [sv]

-Place reference
, , Stockholms län [sv]
--Place (text)
Stockholms län
Swedish
, , Västra Götalands län [sv]

-Place reference
, , Västra Götalands län [sv]
--Place (text)
Västra Götalands län
Swedish
, , Götgatan 59, Stockholms stad [sv] 1926 1930

-Place reference
, , Götgatan 59, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Götgatan 59, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1926 1930
--Earliest time
1926
--Latest time
1930
, , Götgatan 55 & Kocksgatan 5, Stockholms stad [sv] 1930 1938

-Place reference
, , Götgatan 55 & Kocksgatan 5, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Götgatan 55 & Kocksgatan 5, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1930 1938
--Earliest time
1930
--Latest time
1938
, , Hamngatan 1 A, Stockholms stad [sv] 1938 1963

-Place reference
, , Hamngatan 1 A, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Hamngatan 1 A, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1938 1963
--Earliest time
1938
--Latest time
1963
, , Yngligagatan 18, Stockholms stad [sv] 1963

-Place reference
, , Yngligagatan 18, Stockholms stad [sv]

--Place (text)
Yngligagatan 18, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1963
--Earliest time
1963
Reference
Annan källa (Huvudkälla)
Swedish

Den svenska fotografins historia.. 1984. (Publikation; ISBN 91-34-50314-5)
Swedish

Rotemansregistret, ÖÄ, Stockhomls stadsarkiv och SAK.
Swedish

-Text
Göteborgs fotografer : ateljéer och yrkesmän 1840-1910. 1999. (ISBN 91-630-7742-6)
Swedish
NFR
5279

-Id
5279
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591644

-Id
021035591644
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish