Bengtson, Selma (1880 - 1958) [sv]

Bengtson, Selma (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Description
Selma Bengtson (1880-1958) var verksam som fotograf i Limedsforsen i Dalarna, med filial i Transtrand. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
27/08/2020 14:04:23
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0e2c2d6f-03ba-47e6-9570-6198f7564ae0 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bengtson, Selma
Swedish

First name
Selma
Swedish

Last name
Bengtson
Swedish

Alternative name
Bengtsson, Selma
Swedish

Description
Selma Bengtson (1880-1958) var verksam som fotograf i Limedsforsen i Dalarna, med filial i Transtrand.
Swedish

Birth
29/07/1880 , , Sunnemo församling, Hagfors kommun, Värmlands län, Värmland [sv]

-Time
29/07/1880
-Place reference
, , Sunnemo församling, Hagfors kommun, Värmlands län, Värmland [sv]
--Place (text)
Sunnemo församling, Hagfors kommun, Värmlands län, Värmland
Swedish
Death
16/10/1958 , Gärdet 4 [sv], Hallsberg, Hallsbergs kommun, Örebro län, Närke [sv]

-Time
16/10/1958
-Place reference
, Gärdet 4 [sv], Hallsberg, Hallsbergs kommun, Örebro län, Närke [sv]
--Specified
Gärdet 4
Swedish

--Place (text)
Hallsberg, Hallsbergs kommun, Örebro län, Närke
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Selma Bengtson (1880-1958) var verksam som fotograf i Limedsforsen i Dalarna, med Firma Selma Bengtson etablerad den 1 maj 1904.
Filial i Transtrand i Dalarna.

Swedish

Occupation
Photographer , , Limedsforsen, Lima socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Limedsforsen, Lima socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna [sv]
--Place (text)
Limedsforsen, Lima socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
Fotograf [no] , , Transtrand, Transtrands socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna [sv]

-Occupation
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Transtrand, Transtrands socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna [sv]
--Place (text)
Transtrand, Transtrands socken, Malungs kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
NFR
4549

-Id
4549
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591634

-Id
021035591634
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish