Bülund, Anna Evelina (1879 - 1949) [sv]

Bülund, Anna Evelina (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:54:26
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0c3ff06b-3a66-4257-9fdf-fd2bdbf4db3a | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bülund, Anna Evelina
Swedish

First name
Anna Evelina
Swedish

Last name
Bülund
Swedish

Alternative name
Bylund, Anna Evelina
Swedish

Elfving, Anna Evelina
Swedish

Birth
17/05/1879 , , Arnäs, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv]

-Time
17/05/1879
-Place reference
, , Arnäs, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv]
--Place (text)
Arnäs, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län
Swedish
Death
20/12/1949

-Time
20/12/1949
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Född Bylund, gift Elfving, änka 1922. Innehavare av Firma Anna Bülund & Co. etablerad den 22 mars 1904. Filial i Malung etablerad den 1 april 1910.

Anna Evelina Bylund (Bülund) inflyttade som fotograf till Skänninge den 12 april 1904. Som utflyttningsort anges hennes födelseort Arnäs i Örnsköldsviks kommun, Västernorrland. I Skänninge drev hon ateljé fram till 1911, då hon utflyttade till Malung.

Med Anna Evelina till Skänninge flyttade också fotografbiträdet Katarina Olivia Olsson, född i Arnäs 1882. Hon utflyttade till Skellefteå i samband med Anna Evelinas flytt till Malung 1911.

Swedish

Occupation
Photographer 22/03/1904 1911 , , Gård nr 124, Skänninge, Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
22/03/1904 1911

--Earliest time
22/03/1904
--Latest time
1911
-Place reference
, , Gård nr 124, Skänninge, Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Gård nr 124, Skänninge, Östergötlands län
Swedish
Photographer 01/04/1910 , , Filial, Limedsforsen, Malungs kommun, Dalarnas län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
01/04/1910

--Earliest time
01/04/1910
-Place reference
, , Filial, Limedsforsen, Malungs kommun, Dalarnas län [sv]
--Place (text)
Filial, Limedsforsen, Malungs kommun, Dalarnas län
Swedish
Residence
, , Husum, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv]

-Place reference
, , Husum, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv]
--Place (text)
Husum, Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län
Swedish
, , Skänninge kommun, Östergötlands län [sv] 12/04/1904 1911

-Place reference
, , Skänninge kommun, Östergötlands län [sv]

--Place (text)
Skänninge kommun, Östergötlands län
Swedish
-Timespan
12/04/1904 1911
--Earliest time
12/04/1904
--Latest time
1911
, , Malungs kommun, Dalarnas län [sv] 1911

-Place reference
, , Malungs kommun, Dalarnas län [sv]

--Place (text)
Malungs kommun, Dalarnas län
Swedish
-Timespan
1911
--Earliest time
1911
, , Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv] 1922

-Place reference
, , Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län [sv]

--Place (text)
Örnsköldsviks kommun, Västernorrlands län
Swedish
-Timespan
1922
--Earliest time
1922
Reference
Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Kyrkoarkiv över Skänninge stad
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer.
Swedish
NFR
4868

-Id
4868
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591888

-Id
021035591888
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Skänninge foto från omkr. 1910, Malung daterat foto från 1914, Limedsforsen daterat foto från 1914.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish