Ekencrantz, Frans Gustaf (1865 - ) [sv]

Ekencrantz, Frans Gustaf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet)

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/01/2015 20:53:49
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0bf38efb-0fe9-4ddf-810b-0578f5d44124 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ekencrantz, Frans Gustaf
Swedish

First name
Frans Gustaf
Swedish

Last name
Ekencrantz
Swedish

Alternative name
Johansson Ekencrantz, Frans Gustaf
Swedish

Birth
22/02/1865 , , Lännäs kommun, Örebro län [sv]

-Time
22/02/1865
-Place reference
, , Lännäs kommun, Örebro län [sv]
--Place (text)
Lännäs kommun, Örebro län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

German

Biography

Frans Gustaf Ekencrantz-Johansson inflyttade som trädgårdsdräng till Motala i augusti månad 1884. I Motala ändras hans titel till fotograf. Redan i december månad samma år utflyttade han till Stockholm.

Swedish

Occupation
Photographer , , Södermanlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Södermanlands län [sv]
--Place (text)
Södermanlands län
Swedish
Photographer , , Nyköpings kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Nyköpings kommun [sv]
--Place (text)
Nyköpings kommun
Swedish
Photographer , , Östergötlands län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Östergötlands län [sv]
--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer , , Gävleborgs län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Place reference
, , Gävleborgs län [sv]
--Place (text)
Gävleborgs län
Swedish
Photographer 1884 , , Motala kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1884

--Earliest time
1884
-Place reference
, , Motala kommun [sv]
--Place (text)
Motala kommun
Swedish
Photographer 1884 1884 , , Kvarter 17, tomt 2, Motala, Motala kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1884 1884

--Earliest time
1884
--Latest time
1884
-Place reference
, , Kvarter 17, tomt 2, Motala, Motala kommun [sv]
--Place (text)
Kvarter 17, tomt 2, Motala, Motala kommun
Swedish
Photographer 1885 , , Asker, Örebro län [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1885

--Earliest time
1885
-Place reference
, , Asker, Örebro län [sv]
--Place (text)
Asker, Örebro län
Swedish
Photographer 1888 , , Vingåkers kommun [sv]

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1888

--Earliest time
1888
-Place reference
, , Vingåkers kommun [sv]
--Place (text)
Vingåkers kommun
Swedish
Photographer 1890 , , Gävle kommun [sv]
ca 1890 -

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish


Norwegian nynorsk

-Timespan
1890

--Earliest time
1890
-Dating comment
ca 1890 -
Swedish

-Place reference
, , Gävle kommun [sv]
--Place (text)
Gävle kommun
Swedish
Reference
Berhard Johanssons register. (Huvudkälla)
Swedish

NFR
6945

-Id
6945
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035592088

-Id
021035592088
-System
DigitaltMuseum
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish