Falkenberg, Magnus Puntervold (1882 - 1950) [no]

Falkenberg, Magnus Puntervold (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo fra 1907. [no]
Life role
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
20/10/2020 22:57:02
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0b483d09-f884-48dd-b5a1-120206150dc7 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Falkenberg, Magnus Puntervold
Norwegian bokmål

First name
Magnus
Norwegian bokmål

Middle name
Puntervold
Norwegian bokmål

Last name
Falkenberg
Norwegian bokmål

Other name
Falkenberg, Anton Theodor Magnus Bøckman Puntervold

-Name
Falkenberg, Anton Theodor Magnus Bøckman Puntervold
Norwegian bokmål
Title
Jurist, forretningsmann

-Title
Jurist, forretningsmann
Norwegian bokmål
Description
Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo fra 1907.
Norwegian bokmål

Birth
23/06/1882 Egersund (By) [no]

-Time
23/06/1882
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Death
17/12/1950 Egersund (By) [no]

-Time
17/12/1950
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Norsk jurist som tok tjeneste i Fristaten Kongo (EIC) fra 24. januar 1907. Han reiste hjem igjen 03.05 1909. Han fungerte som Substitute suppleant i Boma og Nyangara, i stor grad som vergeråd for kongoleserne. Han arbeidet senere i Angola (muligens som sin kamerat Fredrik Parelius for norsk hvalfangst). Falkenberg var senere disponent for Norsk Hvalfangst A/S. Han utvandret og virket som byggmester og entreprenør i Ohio. En av slektsbasene oppgir fødselstidspunkt som 13. juli 1881. Mardal oppgir at han døde i desember 1941. Falkenberg donerte i 1909 en samling på 59 gjenstander til Universitetets Etnografiske Samling i Oslo. Databasene på Universitetets Kulturhistoriske Museum kan søkes på nett, men de har beklageligvis ikke lagt inn innsamlerne som søkeord.

Norwegian bokmål

-Other actor
Parelius, Fredrik (1879 - 1970) [no] arbeidet sammen i Kongo, Angola

-Other actor
-Specification
arbeidet sammen i Kongo, Angola
Norwegian bokmål
Activity
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country) Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
--Specified
Fristaten Kongo, Belgisk Kongo
Norwegian bokmål
Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus.
Norwegian bokmål

Johnsen Rønning, Aina 2007: «100 år siden norske jurister dro til Afrika: Mellom despoter og kannibaler», Advokatbladet, 1: 44-45
Norwegian bokmål

Les archives africaines, Ministère belge des affaires étrangères,RM 261 (894), N
Norwegian bokmål

Mardal, Magnus. 1984. «Falkenberg, Magnus Puntervold». I Norges prokuratorer, sakførere og advokater 1660-1905. Biografiske opplysninger. Bind 3, del 2. Sakførere 1848-1905. Bd. 3. 2. Oslo: Den norske advokatforening.
Norwegian bokmål

Nasjonalbiblioteket, Håndskriftsamlingen, Oslo: Norske Kongoveteraners Arkiv: Ms.fol. 2588 1939 –1946, Korrespondanse
Norwegian bokmål

Tygesen, Peter, og Espen Wæhle. 2007. Kongospor: Norden i Kongo, Kongo i Norden. Oslo: Universitetets Kulturhistoriske Museer.
Norwegian bokmål

Tønnesson, Joh. N. 1967. Den moderne hvalfangsts historie : opprinnelse og utvikling: Verdensfangsten 1883-1924. Bd. 2. Sandefjord/Oslo: Norges Hvalfangstforbund/Aschehoug.
Norwegian bokmål

Ukjent, red. 1916. «Falkenberg, Magnus Puntervold». I Studentene fra 1901: biografiske opplysninger samlet til 25-aars-jubileet i 1925. Oslo: Grøndahl & Søn.
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i slektside
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i slektside
Norwegian bokmål
Norwegian bokmål

-Text
Oppføring i Digitalarkivet
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038481586
-Id
021038481586
-System
DigitaltMuseum