Örlogsmannasällskapets hus [sv]

Örlogsmannasällskapets hus (swedish)

Karlskrona - Byggnader [sv]

Last changed
20/12/2018 15:15:37
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0984bbc5-3810-41dc-9c3c-c9334d081eda | RDF/XML | JSON-LD
Name
Örlogsmannasällskapets hus
Swedish

Alternative name
Sjöofficersmässen
Swedish

Sjöofficerssällskapets Restaurang
Swedish

Other name
921 1933

-Name
921
Swedish

-Timespan
1933
--Earliest time
1933
K0018.921 Bebyggelseregistret RÄA

-Name
K0018.921
Swedish

-Specified
Bebyggelseregistret RÄA
Swedish
Time
1821

-Earliest time
1821
Located at
Trossø (øy (T.ISL)) [no] Amiralitetstorget 7A

-Place
Norwegian bokmål


-Specified
Amiralitetstorget 7A
Swedish
Geodata
56.1577, 15.58509, - WGS 84 (EPSG:4326)

-Reference system

Norwegian bokmål


-Latitude (Northing)
56.1577
-Longitude (Easting)
15.58509