Morssing, Frans Harald (1891 - 1959) [sv]

Morssing, Frans Harald (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Frans Harald Morssing, född 9 maj 1891, död 1959, konstsamlare och !:e arkivarie i Kammarkollegium. Han var son till köpman Frans Eugén och Hilda Charlotta Ljungholm. Han var bror till Gunnar, Gustaf Ivar och Greta Charlotte. [sv]
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:48:19
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/09759ae5-4f09-44fd-9015-746e35e3258f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Morssing, Frans Harald
Swedish

First name
Harald Frans
Swedish

Last name
Morssing
Swedish

Alternative name
F. H. Morssing
Swedish

Description
Frans Harald Morssing, född 9 maj 1891, död 1959, konstsamlare och !:e arkivarie i Kammarkollegium. Han var son till köpman Frans Eugén och Hilda Charlotta Ljungholm. Han var bror till Gunnar, Gustaf Ivar och Greta Charlotte.
Swedish

Birth
09/05/1891

-Time
09/05/1891
Death
1959

-Time
1959
Biography

Frans Harald Morssing, född 9 maj 1891, död 1959, konstsamlare och !:e arkivarie i Kammarkollegium. Han var son till köpman Frans Eugén och Hilda Charlotta Ljungholm. Han var bror till Gunnar, Gustaf Ivar och Greta Charlotte.

Swedish

Carlotta-SMVK
3213185

-Id
3213185
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461795
-Id
021037461795
-System
DigitaltMuseum