Andersson, Hans (1860 - 1901) [sv]

Andersson, Hans (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Hans Andersson (1860-1901) var verksam som fotograf i Mora i Dalarna. Han hade en fotografiateljé där i 1900-talets början. Medlem av svenska fotografers förbund 1899, [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
12/03/2020 16:13:17
19/09/2020 03:02:47
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/090aad1d-6cad-403b-a610-868877a2c67d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Hans
Swedish

First name
Hans
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, H.
Swedish

Description
Hans Andersson (1860-1901) var verksam som fotograf i Mora i Dalarna. Han hade en fotografiateljé där i 1900-talets början. Medlem av svenska fotografers förbund 1899,
Swedish

Birth
19/02/1860 Boda församling, Rättviks kommun, Dalarnas län, Dalarna

-Time
19/02/1860
-Place reference
Boda församling, Rättviks kommun, Dalarnas län, Dalarna
--Place (text)
Boda församling, Rättviks kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
Death
16/09/1901 Strandgatan, Mora Strands Municipalsamhälle, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna

-Time
16/09/1901
-Place reference
Strandgatan, Mora Strands Municipalsamhälle, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna
--Place (text)
Strandgatan, Mora Strands Municipalsamhälle, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Hans Andersson (1860-1901) var verksam som fotograf i Mora i Dalarna. Han hade en fotografiateljé där i 1900-talets början. Medlem av svenska fotografers förbund 1899,
Skriven som fotograf i Mora 1883-1900.

Swedish

Occupation
Photographer Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna
--Place (text)
Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
Residence
Los

-Place reference
Los
--Place (text)
Los
Swedish
Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna 1882

-Place reference
Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna

--Place (text)
Mora, Mora kommun, Dalarnas län, Dalarna
Swedish
-Timespan
1882
--Earliest time
1882
Reference
Bernhard Johansons fotografregister
Swedish

Förteckning över Sveriges fotografer. 1899
Swedish

Kungl. bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

NFR
4969

-Id
4969
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591470

-Id
021035591470
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Mora daterade foton från 1900, 1901, 1904.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish