Carlsen, Ellen Amalie (1871 - 1916) [no]

Carlsen, Ellen Amalie (norwegian bokmål)

Afrikaregisteret (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
Hustru til Carl A.M. Carlsen som var Commissaire de Marine i Banana, Fristaten Kongo og Belgisk Kongo [no]
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
espen.waehle@marmuseum.no [no]
License
Navngivelse-Ikkekommersiell-Del på samme vilkår (CC BY-NC-SA) [no] applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
25/10/2020 09:12:30
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/08ea94dc-4b67-4a88-ab3b-e914bddece40 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Carlsen, Ellen Amalie
Norwegian bokmål

First name
Ellen
Norwegian bokmål

Middle name
Amalie
Norwegian bokmål

Last name
Carlsen
Norwegian bokmål

Other name
Hammerberg, Ellen Amalie [no] - pikenavn [no]

-Name
Hammerberg, Ellen Amalie
Norwegian bokmål

-Specified
pikenavn
Norwegian bokmål
Title
Medfølgende ektefelle

-Title
Medfølgende ektefelle
Norwegian bokmål
Description
Hustru til Carl A.M. Carlsen som var Commissaire de Marine i Banana, Fristaten Kongo og Belgisk Kongo
Norwegian bokmål

Birth
05/05/1871 Hörnefors (Ort/bebyggd plats) [sv], ,

-Time
05/05/1871
-Place reference
Hörnefors (Ort/bebyggd plats) [sv], ,
Death
1916
Banana, Kongo

-Time
1916
-Dating comment
Banana, Kongo
Norwegian bokmål
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Nationality
Swedish

Biography

Svenskfødt hustru til Carl A.M. Carlsen, som arbeidet i Fristaten Kongo og Belgisk Kongo i flere perioder fra 1895 til 1931. De hadde allerede to barn (en gutt, en pike) ved Carl Carlsens første utreise og fikk ytterligere to barn mens de var bosatt i Banana på Atlanterhavskysten. Else Banana skal ha blitt født i Banana i 1912, mens Eva Afrika skal ha blitt født i Norge. Ellen Carlsen døde i Kongo i 1916, muligvis av malaria, 45 år gammel.

Norwegian bokmål

Parent Of
Norwegian bokmål

Norwegian bokmål



Activity
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],

-Place reference
Democratic Republic of the Congo (Country), Fristaten Kongo, Belgisk Kongo [no],
Reference
Godøy, Bjørn. 2010. Solskinn og død. Nordmenn i Kong Leopolds Kongo. Oslo: Spartacus, s. 57-60
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Omtale i slektsforum
Norwegian bokmål
DigitaltMuseum
021038374330
-Id
021038374330
-System
DigitaltMuseum