Stang, Per (1875 - 1964) [no]

Stang, Per (norwegian bokmål)

Personer Industrihistorie (Norsk Teknisk Museum) [no]

Life role
Dataset owner
Norsk Teknisk Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Last changed
24/10/2018 14:27:23
24/10/2020 05:37:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/07851b49-fca5-401d-a072-c171dd838263 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Stang, Per
Norwegian bokmål

First name
Per
Norwegian bokmål

Last name
Stang
Norwegian bokmål

Alternative name
Stang, Peder Berg
Norwegian bokmål

Title
Dr. Phil. kjemi

-Title
Dr. Phil. kjemi
Norwegian bokmål
Kjemingeniør

-Title
Kjemingeniør
Norwegian bokmål
Birth
1875

-Time
1875
Death
1964

-Time
1964
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Biography

Per Stang var kjemiker og ble ansatt ved Norsk Hydro i 1905 for å bygge opp Forsøksfabrikken for utvikling av salpeterproduksjonen på Notodden. Etter å ha startet opp på Eydes forsøksfabrikk på Vassmoen i Froland, fortsatte han på Notodden, og videre på Rjukan. etter hvert var han ansatt på Hydros hovedkontor i Oslo, før han pensjonerte seg i 1929.
Stang var sønn av statsminister og Høyres første leder Emil Stang, og ble student i 1892. Etter utdannelse fra Kristiania Tekniske Skole tok han doktorgrad i kjemi i Berlin. Han giftet seg i 1927 med SIgrid Antonie (Toni) Lærum.
Han var en ivrig amatørfotograf, som fotograferte industrialiseringen og ingeniørenes sosiale liv, særlig på Notodden og Rjukan, i Hydro-konsernets første år.

Norwegian bokmål

Child Of
Norwegian bokmål

Occupation
Auergesellschaft (Industri) [no] Gassbelysning, glødelamper, forsøksarbeid lamper for Osram

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

-Occupation specification
Kjemiker
Norwegian bokmål

-Timespan
1902 1905

--Earliest time
1902
--Latest time
1905
-Employer
Norwegian bokmål

-Place reference
--Place
-Description
Gassbelysning, glødelamper, forsøksarbeid lamper for Osram
Norwegian bokmål
-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

-Occupation specification
Kjemiker
Norwegian bokmål

-Timespan
1905 1929

--Earliest time
1905
--Latest time
1929
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Education
Friedrich-Wilhelms Universitet 1902 Berlin (Befolket sted) [no]

-Education
Friedrich-Wilhelms Universitet
Norwegian bokmål

-Timespan
1902

--Latest time
1902
-Place reference
--Place
Kristiania Tekniske Skole 1893 1898 Oslo (By) [no]

-Education
Kristiania Tekniske Skole
Norwegian bokmål

-Timespan
1893 1898

--Earliest time
1893
--Latest time
1898
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål
Reference
Rasch, Tone, "Per Stangs fotografier fra Notodden" Notodden Historielags Årsskrift 2013, s. 64-80.
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021037354486
-Id
021037354486
-System
DigitaltMuseum