Andersson, Sophie (1851 - 1912) [sv]

Andersson, Sophie (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Sophie Andersson (1851-1912) var verksam som fotograf i Stockholm och på Dalarö. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
01/04/2020 13:22:20
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/074daead-f5af-4781-8578-5a4147bcf05f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson, Sophie
Swedish

First name
Sophie
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Alternative name
Andersson, Sofia
Swedish

Description
Sophie Andersson (1851-1912) var verksam som fotograf i Stockholm och på Dalarö.
Swedish

Birth
21/09/1851 Askers församling, Örebro kommun, Örebro län, Närke

-Time
21/09/1851
-Place reference
Askers församling, Örebro kommun, Örebro län, Närke
--Place (text)
Askers församling, Örebro kommun, Örebro län, Närke
Swedish
Death
18/05/1912 Dalarö Nr 10, Dalarö församling, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland

-Time
18/05/1912
-Place reference
Dalarö Nr 10, Dalarö församling, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland
--Place (text)
Dalarö Nr 10, Dalarö församling, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Biography

Sophie Andersson (1851-1912) var verksam som fotograf i Stockholm och på Dalarö.
År 1893 hade Sophie Andersson en filial på Dalarö.
Fotograf på Dalarö 1899-1912.

Swedish

Occupation
Photographer Dalarö 10, Dalarö Strandväg 11, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland.
Filial

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Dalarö 10, Dalarö Strandväg 11, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland.

--Place (text)
Dalarö 10, Dalarö Strandväg 11, Haninge kommun, Stockholms län, Södermanland.
Swedish
-Description
Filial
Swedish
Photographer 1890? 1900? Barnhusgatan, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1890? 1900?

--Earliest time
1890?
--Latest time
1900?
-Place reference
Barnhusgatan, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
--Place (text)
Barnhusgatan, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
Swedish
Residence
Barnhusgatan 6, Stockholms stad 1891
ca 1891 -

-Place reference
Barnhusgatan 6, Stockholms stad

--Place (text)
Barnhusgatan 6, Stockholms stad
Swedish
-Timespan
1891

--Earliest time
1891
-Dating comment
ca 1891 -
Swedish
Dalarö kommun 1900

-Place reference
Dalarö kommun

--Place (text)
Dalarö kommun
Swedish
-Timespan
1900
--Earliest time
1900
Reference
(SSM), SSA
Swedish

Förteckning över Sveriges fotografer.
Swedish

Riksarkivet / Sök i arkiven / Digitala forskarsalen / Person
Swedish

Sveriges befolkning 1890
Swedish

Sveriges dödbok 1860-2017
Swedish

-Text
Dalarö Hembygdsförenings bildarkiv
Swedish
-Text
www.dalarohembygd.se
Swedish
NFR
4978

-Id
4978
-System
NFR
DigitaltMuseum
021035591526

-Id
021035591526
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: Stockholm Barnhusgatan foto från omkr. 1900, Barnhusgatan 6 foto från omkr. 1888, Dalarö foto från omkr. 1900.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish