Andersson (Hammar), Mazia Rut Vilhelmina (1909 - 2006) [sv]

Other languages: Andersson (Hammar), Mazia Rut Vilhelmina (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
19/03/2024 21:52:32
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/06c35d07-e8ba-43e8-be12-8705e7a04001 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Andersson (Hammar), Mazia Rut Vilhelmina
Swedish

First name
Mazia
Swedish

Middle name
Rut Vilhelmina
Swedish

Last name
Andersson
Swedish

Other name
Hammar, Mazia [sv] -

-Name
Hammar, Mazia
Swedish
Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
sjuksköterska

-Title
sjuksköterska
Swedish
Birth
25/09/1909

-Time
25/09/1909
Death
25/05/2006

-Time
25/05/2006
Gender
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

German

Biography

Mazia Rut Vilhelmina Andersson (född Hammar), född 25 September 1909, Madzia, Franska Kongo, död 25 Maj 2006, Halmstad. Dotter till Johan Hammar och Maria Hammar. Syster till Ingrid Hammar; Märta Bjerhagen och Vivi Svalander. Hon blev sjuksköterska 1935 och gifte sig med Arvid Andersson 1937. Hon valde själv namnet Mazia efter den plats där hon föddes. Mazia och Arvid reste till Kongo 1937. Mazia är mor till Carl Arneke (1939-2004), Christina Olander och en till.

Swedish

Web reference
Swedish

Carlotta-SMVK
3973276

-Id
3973276
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021038003863
-Id
021038003863
-System
DigitaltMuseum