LANCING (1865) [no]

Other languages: LANCING (norwegian bokmål)

Seilskipsregister (med Petter Malmsteins seilskuteregister) (Norsk Maritimt Museum) [no]

Description
LANCING
ex britisk s.n.
ex canadisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Fullrigger
Byggeår: 1865
Byggested: Gowan, Glasgow, Skottland
Verft: R. Napier & Sons
Byggenr: 118
Endelig skjebne: Solgt Italia 1924 6/12 4425 / 6425 pund. Opphugget 1925 i Savona [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
Contact information
fellespost@marmuseum.no [no]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
06/09/2018 14:38:31
02/03/2024 05:04:28
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0656888a-af57-43e4-8d97-bfa3c9e5507b | RDF/XML | JSON-LD
Name
LANCING
Norwegian bokmål

Other name
LANCING [no] -

-Name
LANCING
Norwegian bokmål

-Specified
Britisk s.n.
Norwegian bokmål
LANCING [no] -

-Name
LANCING
Norwegian bokmål

-Specified
Quebec, Canadisk
Norwegian bokmål

-Timespan
1896 1901
--Earliest time
1896
--Latest time
1901
PEREIRE [no] -

-Name
PEREIRE
Norwegian bokmål

-Specified
Skotsk
Norwegian bokmål

-Timespan
1865
--Earliest time
1865
Description
LANCING
ex britisk s.n.
ex canadisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Fullrigger
Byggeår: 1865
Byggested: Gowan, Glasgow, Skottland
Verft: R. Napier & Sons
Byggenr: 118
Endelig skjebne: Solgt Italia 1924 6/12 4425 / 6425 pund. Opphugget 1925 i Savona
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Jern/stål
Rigg: 4-master
Tonnasje:
2785 brt
2605 netto
Mål: 356,0 - 43,8 - 27,3
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Bygd som bark-rigget skruedamper for La Compagnie Général Transatlantique (Frankrike), gikk på ruten Le Havre - New York.
Etter en grunnstøting ved St. Nazaire i 1887, ble vraket solgt til England og ble bygd om til 4-masters fullrigger, og fikk navnet Lancing.

Hjemsted:
Sandefjord 1893-96
Lysaker, Kristiania 1901-1918
Nanset, Larvik 1918-1924

Farter:
Austral grainTrelastfart på Canadas østkystTrampfartHar rundet Kapp Horn

Skipsfører:
A. Raastad 1893-95
S. B. Johnsen 1901-03
N. B. Melsom 1903-12, 1913-14
O. Olufsen 1912-13, 1914-18 (+)
N. Mathiassen 1918-19
P. Th. Pedersen 1919-22
A. Larsen 1922-23
P. Hansen 1924-24

Eier:
Johan Bryde 1893-95
J. Johansson & Co. 1901-18 (A/S Lancing)
M. E. Melsom 1918-20 (A/S Lancing)
Melsom & Melsom 1920-24 (A/S Lancing)

Andre opplysninger:
Takst 1893: kr 260.000 inkl. donkeykjele., Solgt Canada 1895 s.n., gjenkjøpt 1901 s.n., 1891 logget 22', utseilt 432'., Reiser:, 1893: Barry - Batavia, 90 dager, 1893: Sandy Hook - Orknøyene, 8 dager, 1902: St. John, New Brunswick - Melbourne, 69 dager., 1907: Langesund - Melbourne, 75 dager (rekord), 1907: Kristiania - Melbourne, 72 dager (rekord), 1908: Horten - Melbourne: 74 dager, 1910: Cape Chatt - Androssan, 14 dager, 1910: N. Caledonia - Wallemere. Nikkelmalm. 98 dager., 1911: Montevideo - New Caledonia, 44 dager (rekord), 1916: Father pt., Canada - Greenock, 15 dager, 1917 St. Anne den Montts - Queenstown, 12 dager, 1918: Santos - Melbourne, 47 1/2 dager, 1919: New York - Århus, 24 dager, 1923: Cape Chatt - Androssan, 15 dager

Norwegian bokmål

Measurement
-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
2785
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
2605
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish
Lengde [no]: 356,0 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Value
356,0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

Norwegian nynorsk

-Value
43,8
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
27,3
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Built
1865 , , Gowan, Glasgow, Skottland @ R. Napier & Sons [no],
1865

-Timespan
1865

--Earliest time
1865
-Dating comment
1865
Norwegian bokmål

-Place reference
, , Gowan, Glasgow, Skottland @ R. Napier & Sons [no],
--Place (text)
Gowan, Glasgow, Skottland @ R. Napier & Sons
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

DigitaltMuseum
021176795423

-Id
021176795423
-System
DigitaltMuseum
Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål