Description
Tremastade skonertskeppet Ingrid ägdes av Gustaf Erikson 1917-1919. [sv]
Dataset owner
Ålands sjöfartsmuseum (Museum) [sv] owns the information on this page
Last changed
02/05/2018 11:11:10
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/0618b862-6897-42f8-82c5-9612f69ac9d2 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Ingrid
Swedish

Other name
Rigdin [sv] -

-Name
Rigdin
Swedish
Description
Tremastade skonertskeppet Ingrid ägdes av Gustaf Erikson 1917-1919.
Swedish

Technical description
Dödvikt 650 ton. Byggd i trä.
Swedish

Home port
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,

-Place reference
Mariehamn (Kommun (Finland)) [sv], ,
Flag state

Norwegian bokmål

Swedish

Type of vessel
History

Gustaf Erikson förvärvade 15/100 i sksk Ingrid 1916. Följande år blev han huvudägare och korrespondentredare. Ingrid blev sedan liggande i Bordeaux och på grund av oroliga tider 1917-1918 och behovet av reparationer blev Ingrid segelklar först i januari 1919. Den 18 januari avseglade Ingrid med destination Martinique under befäl av K. Lindblom, Ingrid tvingades söka nödhamn i Falmouth pga läckande skrov och med alla tre toppstängerna överbordseglade. Ingrid blev liggande i hamn och kondemnerades och i brev till mäklare Clarksons uppskattade Gustaf Erikson förlusten till 60.000-80.000 mk. Ingrids skrov såldes senare och omdöptes till Rigdin.

Swedish

Measurement
Bruttotonnasje [no]: 305 brutto registertonn (brt) [no]

-Value
305
Nettotonnasje [no]: 291 nettoregisterton [sv]

-Value
291
Lengde [no]: 132 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
132
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Bredde [no]: 27 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
27
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Djupgående [sv]: 13,0 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
13,0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish
Built
1906 Geta (Kommun (Finland)) [sv], ,

-Timespan
1906

--Earliest time
1906
-Place reference
Geta (Kommun (Finland)) [sv], ,
--Place
Delivered
1906

-Time
1906
Wrecked
1919
Sökt nödhamn i Falmouth i mars. Kondemnerats efter stormskador. Skrovet sålt.

-Time
1919
-Dating comment
Sökt nödhamn i Falmouth i mars. Kondemnerats efter stormskador. Skrovet sålt.
Swedish
-Role
Swedish

-Actor
-Timespan
1917 - 1919
--Earliest time
1917
--Latest time
1919
Reference
Kåhre, Georg: Under Gustaf Eriksons Flagga (1948)
Swedish

DigitaltMuseum
021177787827
-Id
021177787827
-System
DigitaltMuseum