Carlsson, Gottfrid Daniel (1870 - 1955) [sv]

Carlsson, Gottfrid Daniel (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Gottfrid Daniel Carlsson, född 4 november 1870, Askersunds landsförsamling, Strängnäs stift, död 15 april 1955 (hittagraven. se), pastor och missionär. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
21/01/2018 11:34:25
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/034ff970-e361-40bd-a333-04a2af141f3f | RDF/XML | JSON-LD
Name
Carlsson, Gottfrid Daniel
Swedish

First name
Gottfrid Daniel
Swedish

Last name
Carlsson
Swedish

Alternative name
G. D. Carlsson
Swedish

Title
missionär

-Title
missionär
Swedish
präst

-Title
präst
Swedish
Description
Gottfrid Daniel Carlsson, född 4 november 1870, Askersunds landsförsamling, Strängnäs stift, död 15 april 1955 (hittagraven. se), pastor och missionär.
Swedish

Birth
04/11/1870

-Time
04/11/1870
Death
15/04/1955

-Time
15/04/1955
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish
Biography

Gottfrid Daniel Carlsson, född 4 november 1870, Askersunds landsförsamling, Strängnäs stift, död 15 april 1955 (hittagraven.se), pastor och missionär. Efter studier vid Evangeliska Brödraförsamlingens missionsseminarium i Niesky i Schleisen pv. i Herrnhut i Sachsen 1896 blev han missionär i Nicaragua 1896-1904. Han blev sedan pastor vid Evang. Brödraförs. i Göteborg 1904 och i Stockholm 1920. Han erhöll rätt att inträda i svenska kyrkan och Uppsala ärkestift 13 januari 1023 och blev pastorsadj. i Tyska församlingen från 1923. Son till Carl Johan Johnsson och Johanna Lovisa Larsdotter. Gift med Pauline Rosine Fredrike Binder (född i Anyako i Västafrika 1868). De fick barnen Paulin Eleonor (Ella) Carlbinder, Ingeborg Angelika Carlbinder, Erica Theodore och Frithiof Gottfried. (Biografisk matrikel över Svenska kyrkans prästerskap, 1934) Tidigare beskrivning: Pastor. Arbetade 1896-1904 vid Herrnhutska missionen, Atlantkusten, som varit verksam i Nicaragua sedan 1841.

Swedish

Activity
Nicaragua

-Place reference
Nicaragua
--Place (text)
Nicaragua
Swedish
Residence
Askersund, Närke

-Place reference
Askersund, Närke
--Place (text)
Askersund, Närke
Swedish
Carlotta-SMVK
1024125

-Id
1024125
-System
Carlotta-SMVK
DigitaltMuseum
021037461067
-Id
021037461067
-System
DigitaltMuseum