Roesler, Ernst (1832 - 1919) [sv]

Roesler, Ernst (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 9, 2015 8:51:37 PM CET
January 12, 2019 2:02:37 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f432c58d-df87-4d08-a492-1a0a54b43b26 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Roesler, Ernst
Swedish

First name
Ernst
Swedish

Last name
Roesler
Swedish

Alternative name
Roesler, Ernst Julius Robert
Swedish

Birth
01.10.1832 Striegan i regionen Schlesien, Tyskland

-Time
01.10.1832
-Place reference
Striegan i regionen Schlesien, Tyskland

--Place (text)
Striegan i regionen Schlesien, Tyskland
Swedish
Death
1919

-Time
1919
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Ernst Roesler föddes i Striegan, som är en liten stad i mellersta Schlesien. Efter att ha gått i skolan till 14 års ålder började han lära sig bokbindarelära och arbetade sedan i Leipzig, Zürich i Schweiz, Gera, Hannover och Hamburg. Han kom till Stockholm på rekommendation den 10 augusti 1857 och arbetade som verkmästare. Roesler gillade det dock inte och år 1859 åkte han hem till Striegan.

Roeslers yngre bror, August, började sysselsätta sig med fotografi och praktiserade i Striegan. Roesler började även han hålla på med fotografi. Roselser reste tillbaka till Stockholm efter sensommaren samma år och arbetade i ett bokbinderi fram till år 1861, då hans bror fick arbete hos fotografen Malmberg, Drottninggatan 42.

År 1861 Brodern och Roesler hyrde tillsammans en ateljé på Drottninggatan 23. De marknadsförde under tidigt 1860-tal det senare så populära visitkortfotografiet. År 1862 byggdes dock ateljén om och de arbetade som fotografer där i åtta år.

Då konkurrensen blev för hård, ville brodern att Roesler skulle hitta en lämplig lokal i Tyskland, men lyckades inte med det. Istället hyrde han en lokal i Stockholm, på Stora Nygatan 38, som då inte låg i ett attraktivt område. Han stannade där tills en ateljé på ett bättre ställe blev ledigt och när Drottninggatan 29 C skulle byggas om fick brodern en ateljé på Odengatan.

Roesler fortsatte, efter att ha flyttat sin ateljé Robert Roesler till Drottninggatan 29 A som fotograf fram till 1899, då han överlät ateljén till fotograf Ferdinand Flodin. Roesler och brodern tillhörde grundarna av Svenska Fotografernas Förbund år 1895 och Roesler var hedersledamot i förbundet.

Swedish

Residence
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Stockholms län

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Drottninggatan 23, Stockholms kommun

-Place reference
Drottninggatan 23, Stockholms kommun

--Place (text)
Drottninggatan 23, Stockholms kommun
Swedish
Drottninggatan 29 A, Stockholms kommun

-Place reference
Drottninggatan 29 A, Stockholms kommun

--Place (text)
Drottninggatan 29 A, Stockholms kommun
Swedish
Stora Nygatan 38, Stockholms kommun

-Place reference
Stora Nygatan 38, Stockholms kommun

--Place (text)
Stora Nygatan 38, Stockholms kommun
Swedish
Stockholms kommun 1857 1859

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1857 1859

--Earliest time
1857
--Latest time
1859
Stockholms kommun 1859

-Place reference
Stockholms kommun

--Place (text)
Stockholms kommun
Swedish
-Timespan
1859

--Earliest time
1859
Striegan, Tyskland 1859 1859

-Place reference
Striegan, Tyskland

--Place (text)
Striegan, Tyskland
Swedish
-Timespan
1859 1859

--Earliest time
1859
--Latest time
1859
Reference
Nationalencyklopedin (Huvudkälla)
Swedish

Svenska Fotografen, nr. 81 september 1917.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish