Gabrielsson, Bo (1935 - 2018) [sv]

Gabrielsson, Bo (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Bo Gabrielsson, född 4 november 1935, död 2018, fotograf. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
06/11/2018 11:12:55
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/f1ffbb00-e077-4b46-bcb2-15e3c7bda6ff | RDF/XML | JSON-LD
Name
Gabrielsson, Bo
Swedish

First name
Bo
Swedish

Last name
Gabrielsson
Swedish

Other name
Gabrielsson, Bosse G.

-Name
Gabrielsson, Bosse G.
Swedish

Title
Musiker

-Title
Musiker
Swedish

Description
Bo Gabrielsson, född 4 november 1935, död 2018, fotograf.
Swedish

Birth
04.11.1935

-Time
04.11.1935
Death
2018

-Time
2018
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Biography

Bo Gabrielsson, född 4 november 1935, död 2018, fotograf.
Bo Gabrielsson växte upp i Sundsvall. Han utbildade sig till fotograf vid Christer Strömholms fotoskola, Stockholm, och fick sedan anställning vid Etnografiska museet, Stockholm. Deltog i expedition till Tibet 1987 med Bo Sommarström.

Tillsammans med museets Afrikaintendent Björn Ranung, började Bosse spela munspel. År 1998 spelade han upp för Zorn­juryn och fick riksspelmansmärket i silver. Samma år bildade han munspelsföreningen Harmonika och blev medlem i flera spelmansgillen, bland annat Sörmlands spelmansförbund vars ordförande han även var under ett par år. Tillsammans med de två övriga riksspelmännen på munspel, John Erik Hammarberg och Gunnar Nordlinder, gav Bosse ut skivan ”Munväder”. (Minnesord, DN, 2018-10-15)

Swedish

Web reference
-Text
Minnesord: Bosse G Gabrielsson
Swedish