Løvland, Jørgen (1848 - 1922)

Statsminstre (Riksarkivet)

Beskrivelse
Født på Lauvland i Evje 3. februar 1848, sønn av gårdbruker Gunder Olsen Løvland (født 1811) og Siri Eilifsdatter Åneland (født 1812).
Gift 9. desember 1884 med lærer Laura Mathilde Torkildson (1851-1938), datter av trelasthandler og stadshauptmann Tørres Torkildson og handlende Berthe Marie Ellefsen (født 1811).
Død i Kristiania (Oslo) 21. august 1922. Gravlagt på Vår Frelsers gravlund i Kristiania.
Jørgen Gunnarsson Løvland var skolemann, politiker og embetsmann.
Livsrolle
Ansvarlig forvalter
Riksarkivet (Arkiv) forvalter informasjonen på denne siden
Kontaktinformasjon
olemyh@arkivverket.no
Sist lagret
04.03.2015 08:52:30
Publisert
Status

URI
http://kulturnav.org/e63bfa25-3d95-4cc1-aff5-f08e504c0fae | RDF/XML | JSON-LD
Navn
Løvland, Jørgen
Bokmål

Fornavn
Jørgen Gunnarsson
Bokmål

Etternavn
Løvland
Bokmål

Tittel
Statsminister (1907-1908)

-Tittel
Statsminister (1907-1908)
Bokmål

Beskrivelse
Født på Lauvland i Evje 3. februar 1848, sønn av gårdbruker Gunder Olsen Løvland (født 1811) og Siri Eilifsdatter Åneland (født 1812).
Gift 9. desember 1884 med lærer Laura Mathilde Torkildson (1851-1938), datter av trelasthandler og stadshauptmann Tørres Torkildson og handlende Berthe Marie Ellefsen (født 1811).
Død i Kristiania (Oslo) 21. august 1922. Gravlagt på Vår Frelsers gravlund i Kristiania.
Jørgen Gunnarsson Løvland var skolemann, politiker og embetsmann.
Bokmål

Fødsel
-Tidspunkt
03.02.1848
-Stedreferanse
--Sted
Død
21.08.1922 Oslo (By)

-Tidspunkt
21.08.1922
-Stedreferanse
--Sted
Bokmål

Livsrolle
-Livsrolle
Bokmål

Svensk

Engelsk

Estnisk

Finsk

Kjønn
Bokmål

Man
Svensk

Man
Engelsk

Estnisk

Nasjonalitet
Bokmål

Svensk


Biografi

Norsk statsminister i Stockholm 1905. Statsminister 1907-1908.

Statsråd 17. februar 1898-21. april 1902, sjef for Arbeidsdepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm april 1899, sjef for Arbeidsdepartementet juni 1900.
Statsråd 21. april 1902-22. oktober 1903, sjef for Arbeidsdepartementet.
Norsk statsminister i Stockholm 11. mars-7. juni 1905. Utenriksminister 7. juni 1905-23. oktober 1907.
Statsminister 23. oktober 1907-19. mars 1908, også utenriksminister.
Statsråd 26. oktober 1915-21. juni 1920, sjef for Kirke- og undervisningsdepartementet.

Bokmål

Referanse
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Bokmål