Bakland, T. O. (1866 - 1935) [no]

Bakland, T. O. (norwegian bokmål)

Fotografregisteret (Norge) (Preus museum) [no]

Life role
Dataset owner
Preus museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 21, 2019 3:36:29 PM CET
January 12, 2019 1:24:08 AM CET
Published
Status
Help

URI
http://kulturnav.org/e42f556f-2d7a-46ec-b760-8b9155d2fcaf | RDF/XML | JSON-LD
Name
Bakland, T. O.
Norwegian bokmål

First name
T. O.
Norwegian bokmål

Last name
Bakland
Norwegian bokmål

Alternative name
Backland, T. O.
Norwegian bokmål

lokalhistoriewiki.no

Birth
1866

-Time
1866
Death
1935

-Time
1935
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Begynte som fotograf i Tromsø 1890, og overlot i 1910 atelieret til Margot Hagerup. Drev husholdningshandel, og forsøkte seg også med salg av isenkram og symaskiner, men sluttet med dette i 1902. Omkring århundreskiftet hadde han dessuten tranbrenneri ved Nansens Plass. I 1905 begynte han å oppføre sin store bolig- og forretningsgård i Storgd. 81, oppførte også andre bygninger. Så forlot han fotograferingen for godt og ble Tromsøs første og største eiendomsmekler. Han fotograferte også på Fagernes ca.1905.

Virkested:
1890-1910: Tromsø; Ved Torvet og Storgd. 81
1905 ca: Fagernes
Namsos

Norwegian bokmål

Reference
Kilder:
Bonge, Susanne: Eldre norske fotografer, 1980

Norske fotosamlinger, 1989
Norwegian bokmål

Web reference
Norwegian bokmål

-Text
Fotografregisteret
Norwegian bokmål
Change note

Konvertert fra Fotografregisteret 2015.04.20

Norwegian bokmål