Berge, Abraham (1851 - 1936) [no]

Berge, Abraham (norwegian bokmål)

Statsminstre (Riksarkivet) [no]

Description
Født i Lyngdal i Lister og Mandals amt (Vest-Agder) 20. august 1851, sønn av arbeider Johan Tobias Johnsen Berge (1813-1883) og Helene Andreasdatter Kvalsvig.
Gift 1875 med Anne Elisabeth Kylleberg (1847-1917), datter av gårdbruker og los Tønnes Elias Pedersen Kylleberg og Elise Severine Olsdatter.
Død i Tønsberg 10. juli 1936. Gravlagt på Tønsberg gamle kirkegård.
Abraham Theodor Berge var lærer, embetsmann og politiker. [no]
Life role
Dataset owner
Riksarkivet (Arkiv) [no] owns the information on this page
Contact information
olemyh@arkivverket.no [no]
Last changed
March 4, 2015 8:52:30 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/e38ab6b0-cf3f-4d0a-ae6c-636a28ba4b32 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Berge, Abraham
Norwegian bokmål

First name
Abraham
Norwegian bokmål

Middle name
Theodor
Norwegian bokmål

Last name
Berge
Norwegian bokmål

Title
Statsminister (1923-24)

-Title
Statsminister (1923-24)
Norwegian bokmål

Description
Født i Lyngdal i Lister og Mandals amt (Vest-Agder) 20. august 1851, sønn av arbeider Johan Tobias Johnsen Berge (1813-1883) og Helene Andreasdatter Kvalsvig.
Gift 1875 med Anne Elisabeth Kylleberg (1847-1917), datter av gårdbruker og los Tønnes Elias Pedersen Kylleberg og Elise Severine Olsdatter.
Død i Tønsberg 10. juli 1936. Gravlagt på Tønsberg gamle kirkegård.
Abraham Theodor Berge var lærer, embetsmann og politiker.
Norwegian bokmål

Birth
-Time
20.08.1851
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

Death
10.07.1936 Tønsberg (By) [no]

-Time
10.07.1936
-Place reference
--Place
Norwegian bokmål

Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

Statsminister 1923 - 1924.
Statsråd 7. november 1906-23. oktober 1907, sjef for Finansdepartementet.
Statsråd 23. oktober 1907-19. mars 1908, sjef for Kirke- og undervisningsdepartementet.
Statsråd 2. februar 1910-20. februar 1912, sjef for Finansdepartementet.
Statsråd 6. mars-30. mai 1923, sjef for Finansdepartementet.
Statsminister 30. mai 1923-25. juli 1924, også sjef for Finansdepartementet.

Norwegian bokmål

Reference
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Norwegian bokmål