Norberg, K. G. F. (1862 - 1926) [sv]

Norberg, K. G. F. (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
K. G. F. Norberg (1862-1926) var fotograf med verksamhet i Nora. [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/09/2018 08:24:42
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/d7b7be12-b6fa-498a-ad55-c7719f143c71 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Norberg, K. G. F.
Swedish

First name
Karl Gustav Ferdinand
Swedish

Last name
Norberg
Swedish

Alternative name
Norberg, Karl Gust. Ferd.
Swedish

Description
K. G. F. Norberg (1862-1926) var fotograf med verksamhet i Nora.
Swedish

Birth
11.11.1862 Nora stadsförsamling, Nora kommun, Örebro län

-Time
11.11.1862
-Place reference
Nora stadsförsamling, Nora kommun, Örebro län

--Place (text)
Nora stadsförsamling, Nora kommun, Örebro län
Swedish
Death
05.04.1926

-Time
05.04.1926
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Karl Gustav Ferdinand Norberg (1862-1926) var född i Nora och etablerade där 1904 K. G. F. Norbergs Fotografiatelier på Rådstugugatan. Han var verksam i Nora till 1926 då han avled. Han fotograferade porträtt, men också byggnader och miljöer i Nora med omgivningar. Han var medlem i Svenska Fotografernas Förbund.

Swedish

Occupation
Photographer 21.11.1904 1926 Rådstugugatan 24, Nora, Nora kommun; Örebro län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
21.11.1904 1926

--Earliest time
21.11.1904
--Latest time
1926
-Place reference
Rådstugugatan 24, Nora, Nora kommun; Örebro län

--Place (text)
Rådstugugatan 24, Nora, Nora kommun; Örebro län
Swedish
Has works/objects at
Hembygdsföreningen Noraskogs arkiv deponerat i Nora kommunarkiv. I detta arkiv ingår KGF Norbergs fotoarkiv med omkring 20 000 glasnegativ från åren kring sekelskiftet 1800-1900.

-Organization/collection
-Set
Hembygdsföreningen Noraskogs arkiv deponerat i Nora kommunarkiv. I detta arkiv ingår KGF Norbergs fotoarkiv med omkring 20 000 glasnegativ från åren kring sekelskiftet 1800-1900.
--Description
Hembygdsföreningen Noraskogs arkiv deponerat i Nora kommunarkiv. I detta arkiv ingår KGF Norbergs fotoarkiv med omkring 20 000 glasnegativ från åren kring sekelskiftet 1800-1900.
Swedish

Reference
Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 184, april 1926
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2009
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer. 1911
Swedish
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish