Vikner, Karl Gustaf (1855 - 1926) [sv]

Vikner, Karl Gustaf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
05/09/2017 17:26:54
25/05/2019 01:52:42
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/a7be89d8-7800-4f88-a5c9-8b4eaf38bd7d | RDF/XML | JSON-LD
Name
Vikner, Karl Gustaf
Swedish

First name
Karl Gustaf
Swedish

Last name
Vikner
Swedish

Alternative name
Wikner, Karl Gustaf
Swedish

Birth
07.10.1855 Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län

-Time
07.10.1855
-Place reference
Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Death
03.12.1926 Kyrkogatan 17, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län

-Time
03.12.1926
-Place reference
Kyrkogatan 17, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län

--Place (text)
Kyrkogatan 17, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Västra Götalands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Karl Vikner började arbeta som fotograf år 1872 och år 1888 övertog han, tillsammans med sin bror A. Vikner, Prestos ateljé i Vänersborg. Han var innehavare av Firma K. & A. Vikner som etablerades den 1 maj 1888. Karl Vikner var medlem i Svenska Fotografernas Förbund.

Swedish

-Other actor
-Other actor
-Specification
Bror
Swedish

Occupation
Photographer Vänersborgs kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Vänersborgs kommun

--Place (text)
Vänersborgs kommun
Swedish
Reference
Kungliga bibliotekets porträttfotografregister
Swedish

Svensk Fotografisk Tidskrift, nr. 193, januari 1927
Swedish

Sveriges dödbok 1901-2013
Swedish

-Text
Förteckning öfver Sveriges Fotografer
Swedish
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish