Gillberg, Jonas (1894 - 1960) [sv]

Gillberg, Jonas (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
January 9, 2015 8:54:21 PM CET
January 12, 2019 2:00:59 AM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/78257455-bb69-4f70-825f-2da4aaf3ba36 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Gillberg, Jonas
Swedish

First name
Jonas
Swedish

Last name
Gillberg
Swedish

Alternative name
Gillerg, Karl Jonas Georg
Swedish

Birth
06.01.1894 Linköping, Östergötlands län

-Time
06.01.1894
-Place reference
Linköping, Östergötlands län

--Place (text)
Linköping, Östergötlands län
Swedish
Death
15.02.1960 Linköping, Östergötlands län

-Time
15.02.1960
-Place reference
Linköping, Östergötlands län

--Place (text)
Linköping, Östergötlands län
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Biography

Jonas Gillberg arbetade i ungdomsåren som maskinist åt Linköpings store filmare John Berqvist. Parallellt ägnade han sig åt fotogrfering med viss framgång.

År 1914 blev han egen på adressen Storgatan 32. Vidare övertog han en befintlig fotoateljé i det s.k. Centralpalatset. Enligt ett fåtal visitkort drev han även filial i Kisa under namnet Gillberg & Co.

Även pressfotograf, filmfotograf och ägare av filmbolaget Triofilm på 1910-talet.

Swedish

Occupation
Photographer Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Östergötlands län

--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Photographer Filial, Kisa, Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Filial, Kisa, Östergötlands län

--Place (text)
Filial, Kisa, Östergötlands län
Swedish
Photographer Linköpings kommun

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Linköpings kommun

--Place (text)
Linköpings kommun
Swedish
Photographer 1914 1960 Linköping, Östergötlands län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1914 1960

--Earliest time
1914
--Latest time
1960
-Place reference
Linköping, Östergötlands län

--Place (text)
Linköping, Östergötlands län
Swedish
Residence
Östergötlands län

-Place reference
Östergötlands län

--Place (text)
Östergötlands län
Swedish
Linköpings kommun

-Place reference
Linköpings kommun

--Place (text)
Linköpings kommun
Swedish
Reference
Kyrkoarkiv över Linköpings stad, SDB4 (Huvudkälla)
Swedish

Editorial note
Enligt Bernhard Johanssons register: I Porträttfynd finns fotografi från Linköping från 1918 identifierat.
Swedish

Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish