Description
AJAX
ex britisk DAYBREAK
Nasjon: Norsk
Type: Fullrigger
Byggeår: 1861
Byggested: Soutwick, England
Verft: Rawson & Watson
Endelig skjebne: Kragerø - London, is. Savnes 1898 i Nordsjøen [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
November 23, 2016 3:51:18 PM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/6433c7b7-7957-4029-bb6c-f024e07e94ef | RDF/XML | JSON-LD
Name
AJAX
Norwegian bokmål

Other name
DAYBREAK britisk

-Name
DAYBREAK
Norwegian bokmål

-Specified
britisk
Norwegian bokmål

Description
AJAX
ex britisk DAYBREAK
Nasjon: Norsk
Type: Fullrigger
Byggeår: 1861
Byggested: Soutwick, England
Verft: Rawson & Watson
Endelig skjebne: Kragerø - London, is. Savnes 1898 i Nordsjøen
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Tre
Tonnasje:
331 brt
320 netto
Mål: 110,6 - 27,3 - 16,9
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:

Kragerø 1889-95
Kristiania 1895-98

Farter:

Isfarten fra Norge og USA Østkyst

Skipsfører:

A. Olsen 1889-
Thorbjørnsen -1898 (+)

Eier:

Jens Olsen 1889-95 (A/S Achilles)
O. Th. Bjordam 1895-98 (A/S Achilles)

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 331 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
331
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 320 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
320
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 110,6 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
110,6
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 27,3 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
27,3
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 16,9 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
16,9
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Built
1861 Soutwick, England @ Rawson & Watson
1861

-Timespan
1861

--Earliest time
1861
-Dating comment
1861
Norwegian bokmål

-Place reference
Soutwick, England @ Rawson & Watson

--Place (text)
Soutwick, England @ Rawson & Watson
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål