Arctander, Sofus (1845 - 1924)

Beskrivelse
Født i Christiania (Oslo) 22. januar 1845, sønn av overtollbetjent Hans Steenbuch Arctander (1801-1885) og Martha Dahll Nielsen (1804-1896).
Gift 1881 med Maren Sofie Aars (1849-1940), datter av verftsskriver Jens Ludvig Aars (1808-1855) og Annette Lund (1818-1855).
Død på Lifjell i Telemark i august 1924. Gravlagt på Vår Frelsers kirkegård i Oslo.

Sofus Anton Birger Arctander var embetsmann og politiker.
Livsrolle
Ansvarlig forvalter
Riksarkivet (Arkiv) forvalter informasjonen på denne siden
Kontaktinformasjon
olemyh@arkivverket.no
Sist lagret
04.03.2015 08:52:30
Publisert
Status

URI
http://kulturnav.org/61bd5f9f-d4f2-423e-9fa7-6b30cd699bee | RDF/XML | JSON-LD
Navn
Arctander, Sofus
Bokmål

Fornavn
Sofus
Bokmål

Mellomnavn
Anton Birger
Bokmål

Etternavn
Arctander
Bokmål

Tittel
Konstituert statsminister (1905)

-Tittel
Konstituert statsminister (1905)
Bokmål

Beskrivelse
Født i Christiania (Oslo) 22. januar 1845, sønn av overtollbetjent Hans Steenbuch Arctander (1801-1885) og Martha Dahll Nielsen (1804-1896).
Gift 1881 med Maren Sofie Aars (1849-1940), datter av verftsskriver Jens Ludvig Aars (1808-1855) og Annette Lund (1818-1855).
Død på Lifjell i Telemark i august 1924. Gravlagt på Vår Frelsers kirkegård i Oslo.

Sofus Anton Birger Arctander var embetsmann og politiker.
Bokmål

Fødsel
22.01.1845 Kristiansand (By)

-Tidspunkt
22.01.1845
-Stedreferanse
--Sted
Død
08.1924 Bø (Befolket sted) Lifjell

-Tidspunkt
08.1924
-Stedreferanse
--Sted
--Spesifisert
Lifjell
Bokmål

Livsrolle
-Livsrolle
Bokmål

Svensk

Engelsk

Estnisk

Finsk

Kjønn
Bokmål

Man
Svensk

Man
Engelsk

Estnisk

Biografi

Konstituert statsminister 1905. Statsråd 26. juni 1884-17. februar 1888, sjef for Indredepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm august 1885, sjef for Indredepartementet august 1886.
Statsråd 11. mars 1905-23. oktober 1907, sjef for Handelsdepartementet. Fungerende statsminister 31. august-23. september 1905.
Statsråd 23. oktober 1907-19. mars 1908, sjef for Handelsdepartementet.
Statsråd 2. februar-11. juni 1910, sjef for Handelsdepartementet.

Bokmål

Yrke
Post med id savnes

Referanse
Østang, Øivind, Seniorrådgiver, Statsministerens kontor
Bokmål