Adelborg, Margareta (1918 - ) [sv]

Adelborg, Margareta (swedish)

Personer med anknytning till Världskulturmuseerna (Statens museer för världskultur) [sv]

Description
Görel Martha Margareta Lynge-Ahlberg, keramiker, skulptör och mönstertecknare, född Adelborg på Lidingö den 30 oktober 1918, dotter till Advokatfiskal Otto Adelborg och Martha Dagmar Irene Runnqvist. Från 1951 gift med Lars Einar Herman Fritiof Lynge-Ahlberg. [sv]
Life role
Dataset owner
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
08/01/2018 19:49:17
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5f333d48-50af-44d8-830e-c5d35bdb8685 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Adelborg, Margareta
Swedish

First name
Margareta
Swedish

Last name
Adelborg
Swedish

Alternative name
Lynge-Ahlberg, Margareta
Swedish

Title
artist

-Title
artist
Swedish

Description
Görel Martha Margareta Lynge-Ahlberg, keramiker, skulptör och mönstertecknare, född Adelborg på Lidingö den 30 oktober 1918, dotter till Advokatfiskal Otto Adelborg och Martha Dagmar Irene Runnqvist. Från 1951 gift med Lars Einar Herman Fritiof Lynge-Ahlberg.
Swedish

Birth
30.10.1918

-Time
30.10.1918
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Finnish

Biography

Margareta Adelborg, artist, married to Lars Einar Herman Fritiof Lynge-Ahlberg, born in Malmö on the 8th of September 1913, also artist. They got married in 1951.

English

Görel Martha Margareta Lynge-Ahlberg, keramiker, skulptör och mönstertecknare, född Adelborg på Lidingö den 30 oktober 1918, dotter till Advokatfiskal Otto Adelborg och Martha Dagmar Irene Runnqvist. Från 1951 gift med Lars Einar Herman Fritiof Lynge-Ahlberg. Margareta arbetade som mönstertecknare på Rörstrand 1952-54, men är även känd för sina groteska och grova djurskulpturer med förhistoriska drag. Signatur okänd, men hon använde sitt flicknamn "Adelborg" i samma utsträckning som "Lynge-Ahlberg", speciellt i keramikkretsar. Från 1983 bosatt och verksam på Lidingö. (www.signaturer.se, 2013-02-06)

Swedish