Winquist, Rolf (1910 - 1968) [sv]

Winquist, Rolf (swedish)

Database of Photographers (Sweden) (Nordiska museet [sv])

Description
Reklam-och modefotograf, med bred repertoar som även omfattade gatufotografi samt experiment med bl a stilleben och solarisationer, men mest känd , även internationellt, som porträttfotograf. En rad kända svenska fotografer har börjat sin karriär som assistenter hos Winquist på Ateljé Uggla . [sv]
Life role
Dataset owner
Nordiska museet (Museum, Stiftelse) [sv] owns the information on this page
Contact information
digitaltmuseum@nordiskamuseet.se. Personuppgifter GDPR dataskydd@nordiskamuseet.se [sv]
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
09/10/2015 15:52:24
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/5eca1c6d-5980-4544-985d-e6bbe2cd2059 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Winquist, Rolf
Swedish

First name
Rolf
Swedish

Last name
Winquist
Swedish

Alternative name
Winqvist, Rolf
Swedish

Description
Reklam-och modefotograf, med bred repertoar som även omfattade gatufotografi samt experiment med bl a stilleben och solarisationer, men mest känd , även internationellt, som porträttfotograf. En rad kända svenska fotografer har börjat sin karriär som assistenter hos Winquist på Ateljé Uggla .
Swedish

Birth
03.10.1910

-Time
03.10.1910
Death
15.09.1968 Lidingö kommun

-Time
15.09.1968
-Place reference
Lidingö kommun

--Place (text)
Lidingö kommun
Swedish
Life role
-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Occupation
Photographer Stockholms län

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stockholms län

--Place (text)
Stockholms län
Swedish
Photographer Stockholms stad

-Occupation
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Place reference
Stockholms stad

--Place (text)
Stockholms stad
Swedish
Reference
Sveriges dödbok 1947-2006 (Huvudkälla)
Swedish

-Text
Rolf Winquist : experimentlysten porträttör (Ingår i: Meddelande / Fotografiska museet.1984:3, s. 12-13 ). 1984. (ISBN ISSN 0348-5412)
Swedish
Change note

Konverterad från Nationella fotografregistret (NFR) 2014-05-13

Swedish