Nyländer, Nikolai (1902 - 1981) [et]

Nyländer, Nikolai (estonian)

Biographical Database of Estonian Photographers (Estonian Photographic Heritage Society)

Life role
Dataset owner
Estonian Photographic Heritage Society owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page and not any works/objects created by the actor
Last changed
18/09/2017 17:27:10
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/56a4bd7a-32ac-4a46-9df0-dfa65dbb0e68 | RDF/XML | JSON-LD
Name
Nyländer, Nikolai
Estonian

First name
Nikolai
Estonian

Last name
Nyländer
Estonian

Other name
Nieländer

-Name
Nieländer
Estonian

Birth
23.06.1902 Tallinn

-Time
23.06.1902
-Place reference
Tallinn

--Place (text)
Tallinn
Estonian
Death
16.05.1981 California, USA

-Time
16.05.1981
-Place reference
California, USA

--Place (text)
California, USA
Estonian
Life role
Photographer 1925 1980
Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.

-Life role
English

Norwegian bokmål

Swedish

Estonian

Finnish

Spanish

Dutch

-Timespan
1925 1980

--Earliest time
1925
--Latest time
1980
-Source
Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.
Estonian

Gender
Man
English

Norwegian bokmål

Man
Swedish

Estonian

Nationality

Norwegian bokmål

Swedish

Biography

abikaasa - Marta Nyländer; poeg - Sven Nyländer (USA fotograaf)

Estonian

Occupation
fotograaf

-Description
fotograaf
Estonian

Activity
Töötas fotostuudios
1926-1927 Walter Lembergi ateljee, Tallinn; 1927-1938 Parikaste ateljee Kuninga 1, Tallinn; 22.09.1938. a avas Pikk 5 koos H. Eggertiga moodsa fotoateljee; 1940-1945 Wilhelmstr. 2, Poznan, Poola (stuudio ja kauplus).

-Type of activity
Töötas fotostuudios
Estonian

-Description
1926-1927 Walter Lembergi ateljee, Tallinn; 1927-1938 Parikaste ateljee Kuninga 1, Tallinn; 22.09.1938. a avas Pikk 5 koos H. Eggertiga moodsa fotoateljee; 1940-1945 Wilhelmstr. 2, Poznan, Poola (stuudio ja kauplus).
Estonian

Pildistamistööd
Eestimaa Fotoamatööride Ühingu korraldatud avalikul näitusel, mais 1925. a esines töödega "Kalamehe pea", "Hommikuudu", "Kased tormis", "Vanad piiblid" sai kunstikriitika tunnustuse osaliseks.; Soome-Eesti III maavõistlusel leidsid tunnustust tema maastikupilt "Seal, kus ilu ja rahu".; Kuulsaim töö "Memento mori" (Pea meeles, et oled surelik...), mis kujutab inimese pealuud vanade raamatute taustal, kirjas Peeter Toomingale mainib Nyländer, et see foto on tema suurim fotokunsti saavutus ja rännanud 81 rahvusvahelisel näitusel.

-Type of activity
Pildistamistööd
Estonian

-Description
Eestimaa Fotoamatööride Ühingu korraldatud avalikul näitusel, mais 1925. a esines töödega "Kalamehe pea", "Hommikuudu", "Kased tormis", "Vanad piiblid" sai kunstikriitika tunnustuse osaliseks.; Soome-Eesti III maavõistlusel leidsid tunnustust tema maastikupilt "Seal, kus ilu ja rahu".; Kuulsaim töö "Memento mori" (Pea meeles, et oled surelik...), mis kujutab inimese pealuud vanade raamatute taustal, kirjas Peeter Toomingale mainib Nyländer, et see foto on tema suurim fotokunsti saavutus ja rännanud 81 rahvusvahelisel näitusel.
Estonian

Education
-1920 Tallinna Peetri Reaalkool

-Description
-1920 Tallinna Peetri Reaalkool
Estonian

Residence
1902-1940 Tallinn; 1940-1945 Poola (Poznan); 1945- Bad Kissingen, Saksamaa; -1981 California
Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.

-Description
1902-1940 Tallinn; 1940-1945 Poola (Poznan); 1945- Bad Kissingen, Saksamaa; -1981 California
Estonian

-Source
Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.
Estonian
Has works/objects at
Fotomuuseum

-Set
Fotomuuseum
--Description
Fotomuuseum
Estonian

Note
Eestimaa Amatöörfotograafide Ühingu liige 1925.a, osales 1925. a mais korraldatud avalikul näitusel. Osales Esimesel rahvusvahelisel fotonäitusel Tallinnas 16-30.05.1926.a ning pälvis hõbemedali. Osales Soome-Eesti maavõistlusel 1927/1928 ning sai esimeses klassis kuldmedali. Osales Teisel Soome-Eesti maavõistlusel 1928/1929 ning esineb seal suurima koguga - 57 pildiga, portree alal saavutab auhinna. Osales Teisel rahvusvahelisel fotonäitusel Tallinnas 23.11-8.12.1929. Osales 1929-1930.a Pirita Kaunistamise Seltsi poolt korraldatud fotovõistlusel "Pirita elu ja ilu", saavutas 2. koha. Osales Tallinna Fotoklubi fotonäitusel Eesti raamatu 400 aasta juubeli ja klubi 15. aastapäeva tähistamiseks 29.12.1935-6.01.1936, esines 29 pildiga. Astus 1933. a Tallinna Fotoklubi liikmeks, 1937. a valiti ta juhatuse sekretäriks. 19.02.1937. a sooritas Tallinna Tööoskuse Ametis eksami ning sai meistritunnustuse. 1925-1939. a sai ta kokku 8 kuld-, 9 hõbe-, 16 pronksmedalit ja umbes 40 diplomit. 1940. a lahkus Nyländer koos Eggertiga Eestist. Võttis Eestis esimesena kasutusele kinofilmikaamera "Leica". Oli Walter Zappi kolleeg ja sõber, viibis Minoxi (subminiatuurkaamera, leiutatud Eestis) sünni juures ja andis sellele nime.

(Märkuste viide: Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.)
Estonian

Reference
Kaljula Teder, "Eesti fotograafia teerajajaid". Eesti Raamat, Tallinn, 1972.
Estonian

Mall Parmas, "Eesti fotograafi Nikolai Nyländeri loominguline tegevus kodus ja võõrsil", Tallinna Linnamuuseumi aastaraamat 2000/2002, Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn, 2002.
Estonian