Description
AKAROA
ex britisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1881
Byggested: Sunderland, England
Verft: Osborne, Graham Co.
Byggenr: 53
Endelig skjebne: Philadelphia - Rouen, olje, stykkgods. War loss. Senket 1917 1/9 av tysk ubåt 70 grader vest for Casquets. [no]
Type of vessel
Dataset owner
Norsk Maritimt Museum (Museum) [no] owns the information on this page
License
Public Domain Dedication (CC0) applies to the information on this page
Last changed
November 23, 2016 3:51:18 PM CET
Published
Status

URI
http://kulturnav.org/4e37249b-69b8-4975-98ef-1c5cf4368444 | RDF/XML | JSON-LD
Name
AKAROA
Norwegian bokmål

Other name
AKAROA britisk s.n.

-Name
AKAROA
Norwegian bokmål

-Specified
britisk s.n.
Norwegian bokmål

Description
AKAROA
ex britisk s.n.
Nasjon: Norsk
Type: Bark
Byggeår: 1881
Byggested: Sunderland, England
Verft: Osborne, Graham Co.
Byggenr: 53
Endelig skjebne: Philadelphia - Rouen, olje, stykkgods. War loss. Senket 1917 1/9 av tysk ubåt 70 grader vest for Casquets.
Norwegian bokmål

Technical description
Materiale: Jern/stål
Tonnasje:
1347 brt
1208 netto
Mål: 221,0 - 31,5 - 22,7
Norwegian bokmål

Type of vessel

Norwegian bokmål

Swedish

History

Hjemsted:

Lyngør 1904-17
Kristiania 1917-17

Farter:

Har rundet Kapp Horn

Skipsfører:

I. Olsen 1904-19, 1911-14
H. C. Østrem 1910-11, 1914-17

Eier:

J. M. A. Marcussen 1904-17 (A/S Akaroa)
C. H. Engelhart 197-17 (D/S A/S Adine)

Andre opplysninger:

1916 langv. reise Melbourne - Falmouth 186 dager., Krigsassuranse kr. 320.000,- Total assuranse kr. 500.000

Norwegian bokmål

Measurement
Tonnasje [no]: 1347 bruttoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
1347
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Tonnasje [no]: 1208 nettoton [no]

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
1208
-Unit
Norwegian bokmål

Swedish

Lengde [no]: 221,0 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
221,0
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Bredde [no]: 31,5 foot

-Measurement type
Norwegian bokmål

Swedish

-Value
31,5
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Djupgående [sv]: 22,7 foot

-Measurement type
Swedish

-Value
22,7
-Unit
English

fot
Norwegian bokmål

fot
Swedish

Built
1881 Sunderland, England @ Osborne, Graham Co.
1881

-Timespan
1881

--Earliest time
1881
-Dating comment
1881
Norwegian bokmål

-Place reference
Sunderland, England @ Osborne, Graham Co.

--Place (text)
Sunderland, England @ Osborne, Graham Co.
Norwegian bokmål
Reference
Malmstein-registeret
Norwegian bokmål

Editorial note
Informasjon konvertert fra Petter Malmsteins seilskipsregister 28.10.2016.
Norwegian bokmål